Jak wspierać aktywne dziecko? Pięć pozytywnych postaw rodziców

Rodzice mają bardzo istotny wpływ na sportowy i prozdrowotny rozwój swoich dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby świadomie podejmowali wszystkie decyzje dotyczące aktywności maluchów. Dotyczy to jednak nie tylko wychowania dzieci, ale także podejścia do współpracy z ich sportowymi opiekunami. Nie mniej ważne są także nastawienie, motywacja, czy konsekwencja samych rodziców.

Rodzice zawsze chcą jak najlepiej, ale czasem mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, co faktycznie pomaga, a co szkodzi i niweczy sportowe postępy ich pociech. Pamiętajmy, że to rolą trenerów oraz nauczycieli jest planowanie i realizowanie, wspólnie z podopiecznymi, programu który uważają za najlepszy. To właśnie oni posiadają niezbędne przygotowanie, wiedzę oraz doświadczenie w tej kwestii.

Zadaniem rodziców jest z kolei wspieranie, motywowanie, opieka nad dziećmi, jak również współpraca z ich sportowymi nauczycielami. Poniżej przedstawiamy pięć postaw rodziców, które pomagają i działają w najlepszym interesie rozwoju dzieci i młodzieży, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną.

POLECAMY RÓWNIEŻ: 5 RODZICIELSKICH GRZECHÓW GŁÓWNYCH

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Nawyki naszych dzieci kształtują się już od najmłodszych lat. Im wcześniej i częściej maluchy będą obserwować oraz uczestniczyć w sportowych wydarzeniach, tym bardziej naturalna będzie dla nich taka forma spędzania wolnego czasu. Obserwując rodziców, którzy biegają, jeżdżą na rowerze lub uprawiają dowolną inną dyscyplinę sportu, dziecko uzmysławia sobie że jest to coś, co warto praktykować i nabierają chęci do naśladowania dorosłych. Dzieci, już od wczesnego dzieciństwa, można włączać w sportowe aktywności dorosłych - bieganie z joggerem, chodzenie po górach z nosidłem górskim, jazda na rowerze z fotelikiem, wspólne wycieczki na basen - możliwości jest naprawdę sporo!

Pozwalanie dziecku na samodzielny wybór dyscypliny sportu

Wielu tatusiów uwielbia piłkę nożną, mamusie z kolei preferują zajęcia taneczno-akrobatyczne. Jednak co zrobić gdy syn, wbrew sugestiom dorosłych, woli na przykład jazdę figurową na lodzie, a piłka nożna lub koszykówka zwyczajnie go nudzą? Odpowiedź brzmi: pozwolić mu robić to, na co ma ochotę! Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Nie namawiamy bynajmniej rodziców, aby pozwalali dzieciom na sporty ekstremalne. Mamy na myśli to, aby pozwolić dzieciom próbować oraz wybierać spośród różnych dyscyplin sportowych, które je interesują. Nachalne zachęcanie lub zmuszanie pociech do danej aktywności sportowej może być dla nich krzywdzące lub zniechęcić do sportu w ogóle. A w najgorszym wypadku może się okazać, że w domu mieliśmy na przykład małą Agnieszkę Radwańską, jednak z bliżej nieokreślonych powodów jej kariera została przez nas zakończona, a talent bezpowrotnie stracony.

Współpraca i zaufanie do trenera

Działanie we wspólnym kierunku, konsekwentnie, nad planem sportowym naszego dziecka, to jedna z istotniejszych kwestii, które mogą przysłużyć się rozwojowi kariery malucha. Sabotowanie planów trenera, układanie własnego harmonogramu treningów lub podważanie autorytetu nauczycieli, stoją w opozycji do tego, jak rodzice powinni postępować. Nawet jeżeli w pewnych kwestiach nie zgadzamy się z zaleceniami trenera, to w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać, wyjaśnić i spróbować zrozumieć dlaczego postępuje on z dzieckiem tak, a nie inaczej. Może nie wiemy wszystkiego? Może są pewne kwestie nad którymi maluch musi popracować, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy? Dobry nauczyciel zwraca uwagę na detale, których my sami możemy nie dostrzec. Warto zatem zaufać i powierzyć sportowy rozwój dziecka specjalistom. Jeżeli jednak definitywnie nie zgadzamy się z podejściem danego nauczyciela, wówczas warto pomyśleć o zmianie i oddaniu dziecka pod opiekę kogoś innego.

WYZNACZANIE CELÓW W SPORCIE DZIECIĘCYM. DLACZEGO JEST WAŻNE?

Sport ma być zabawą!

Zmuszanie dziecka do uprawiania sportu mija się z celem. Powinniśmy zachęcać i motywować. Sport, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, powinien być zabawą i przyjemnością, a nie smutnym, uciążliwym obowiązkiem. Pokazujmy ciekawe i przyjemne aspekty aktywności fizycznej. Jeżeli na przykład dziecko jest towarzyskie, to warto mu przypomnieć, że trening to czas, który spędza ze swoimi przyjaciółmi. Narzucanie maluchowi aktywności i treningów spowoduje, że osiągniemy prawdopodobnie efekt odwrotny do zamierzonego. Z drugiej strony, mimo iż w sporcie bardzo ważna jest systematyczność, to prawda jest taka, że każdy ma czasem gorszy dzień. Dlatego jeżeli raz na jakiś czas dziecko nie będzie chciało iść na trening, to nie róbmy z tego afery, odpuśćmy. Pamiętajmy, że nasze dzieci, to... nadal dzieci!

Chwal, podziwiaj, doceniaj

Pochwały ze strony rodziców są bezcenną motywacją dla dzieci, zwłaszcza młodszych. Warto żebyśmy okazywali naszą radość i zadowolenie z tego, co maluchowi uda się osiągnąć. Dotyczy to również wydarzeń takich jak zawody, występy, czy mecze - pojawiajmy się na takich imprezach i kibicujmy naszym pociechom, bez względu na wynik. Niech wiedzą, że jesteśmy z nich dumni. Wspierajmy także dzieci w trudnych momentach. Przegrana lub innego rodzaju porażka na sportowej arenie, nie są przecież końcem świata, a wręcz przeciwnie, stanowią naturalny element sukcesu. Doceniajmy zaangażowanie, chwalmy za upór, wysiłek i konsekwencję w dążeniu do celu. Pokazujmy, że dziecko i jego sportowe wysiłki są dla nas ważne.

O autorce:

Anita Chabrowska

Specjalistka branży marketingu sportowego, strategii oraz zarządzania marką w sporcie. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Sportu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Z wieloletnim doświadczeniem w branży reklamowej. Współwłaścicielka agencji marketingu sportowego MUVment MARKETING ( www.muvment.pl ), autorka bloga "Aktywni rodzice i aktywne dzieci" ( www.muvment.pl/family ). Prywatnie biegaczka-amatorka, w zawodach startuje wraz z całą rodziną.

źródło: Okazje.info