Akademia Piłkarska Reissa - kuźnia piłkarskich talentów

Na status gwiazdy futbolu trzeba sobie zapracować. To, czy dziecko zostanie w przyszłości słynnym piłkarzem zależy od bardzo wielu czynników: zaangażowania rodziców, determinacji i poświęcenia ze strony młodego człowieka, wyjątkowego talentu, sprzyjających okoliczności i przede wszystkim ludzi, którzy już od najmłodszych lat odpowiednio pokierują karierą sportową przyszłego piłkarza.

Mimo, że w Polsce jest wiele szkółek piłkarskich, nie każda z nich oferuje szkolenie na wysokim poziomie. Gdzie więc wychowywane są przyszłe gwiazdy futbolu? Dziś przedstawiamy Akademię Piłkarską Reissa - jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej szkółkę piłkarską dla dzieci. 

Marzenie o byciu piłkarzem

Na nowoczesnym kompleksie sportowym w Baranowie obserwujemy młodych zawodników. Z daleka wyglądają jak piłkarze reprezentacji Holandii - Kolor pomarańczowy to nasze barwy klubowe i tym samym znak rozpoznawalny - tłumaczy założyciel Akademii, Piotr Reiss. Każdy ze sportowców jest inny, mimo tego, że są w jednym wieku. Mniejsi, więksi, grubsi, chudsi - można by tak wymieniać. Jak w każdej drużynie są zarówno liderzy, którzy mimo młodego wieku wykazują się cechami przywódczymi, jak i tzw. "szare myszki", które nieśmiało wykonują polecenia trenera i dopiero odkrywają w sobie potencjał do gry. Wszystkich zawodników łączy jedno - wielka pasja do piłki nożnej - I marzenie o grze w najlepszych europejskich klubach, które dzięki regularnym treningom wydaje się być coraz bardziej realne do spełnienia - dodaje Reiss.

Gdzie dorastają przyszłe gwiazdy futbolu?

Zawodnicy Akademii trenują w ponad 80 lokalizacjach na terenie całej Wielkopolski, a od niedawna także w woj. zachodniopomorskim.  Są to nie tylko duże miasta, takie jak Poznań, Konin czy Gniezno, ale także mniejsze miejscowości, np. Mosina, Ślesin, Poniec, Oborniki czy Rogoźno - Chcemy dać szansę każdemu dziecku na rozwój. Dzięki temu, że treningi prowadzone są w tylu lokalizacjach, rodzice nie muszą martwić się dojazdem, bo zajęcia odbywają się niemal tuż obok miejsca ich zamieszkania - opowiada Piotr Matecki, Prezes Zarządu Akademii. Młodzi piłkarze trenują na najwyższej klasy boiskach sportowych, czego przykładem są obiekty sportowe w Baranowie. Słyną one specjalnej nawierzchni - trawy III generacji.  

Ilość w parze z jakością

W czym tkwi tajemnica sukcesu Akademii?  Przede wszystkim w odpowiednim szkoleniu. Przez kilka lat działalności, Akademia wypracowała własną metodologię szkolenia opartą o zachodnie wzorce (amsterdamski Ajax oraz FC Barcelona), ale dostosowaną do warunków treningowych oraz klimatu naszego kraju.  Nieważne, że czy dziecko trenuje w Gnieźnie czy Kórniku, objęte jest tą samą metodologią pracy i analizą - Wdrożyliśmy własny system szkolenia, który jest dostosowany do wieku i umiejętności zawodników. Poza standardowymi treningami, piłkarze mają możliwość korzystania z treningów sprawnościowych oraz bramkarskich - tłumaczy Reiss.

Akademia nie bez powodu jako jedna z nielicznych szkółek zaczyna szkolenie już od 4 roku życia. W tej kategorii wiekowej treningi polegają przede wszystkim na zabawach z piłką i ogólnych ćwiczeniach ruchowych, które mają za zadanie zapoznać i oswoić dziecko ze sprzętem sportowym, nauczyć pracy w grupie i zachęcić do regularnego trenowania.  Na tym etapie kształcenia, jest jeszcze za wcześnie, by zawodnicy uczyli się elementów technicznych czy taktyki. Te umiejętności wdrażane są dopiero na następnym poziomie szkolenia - W Akademii każdy sportowiec przechodzi poszczególne etapy. Układają się one w spójną całość, dzięki czemu młodzi piłkarze mogą harmonijnie rozwijać swoje umiejętności. Mamy dokładnie zaplanowany program szkolenia aż do 2020 roku. Co ważne, u nas jest ciągłość szkolenia, co oznacza, że dziecko ma zaplanowaną ścieżkę kariery. Zaczyna od treningów w najmłodszych grupach, następnie gra w drużynie juniorów, a ostatnim etapem jest zespół seniorów, w którym grają obecnie trenerzy Akademii   - opowiada Dyrektor ds. Sportu, Marek Pawłowski.

Czym jeszcze wyróżnia się Akademia na tle innych szkółek? Prezes Zarządu Akademii, Piotr Matecki odpowiada: - Nie chcemy, tak jak inne akademie, działać na zasadzie typowej franczyzy, gdyż piłka nożna wymaga pełnej kontroli jakości prowadzonych zajęć, a także nadzoru organizacyjnego. Na tle innych sieci szkółek piłkarskich wyróżniamy się tym, że od samego początku koordynujemy powstanie lokalizacji, dobieramy kadrę i prowadzimy stały nadzór. Inne nasze przewagi to m.in. szkolenie przez 12 miesięcy w roku bez przerwy zimowej czy wakacyjnej oraz brak selekcji zawodników. 

Wszechstronny rozwój

Treningi to jednak nie wszystko - Tłumaczymy dzieciom, że by zostać prawdziwym piłkarzem, nie wystarczą tylko codzienne ćwiczenia z piłką. Ważna jest także odpowiednia dieta, czyli zdrowe i racjonalne odżywianie. W tym celu organizujemy dla zawodników oraz ich rodziców warsztaty ze specjalistami, którzy opowiadają co należy jeść przed i po treningu, jakie produkty dostarczają dużo energii, co najlepiej pić w trakcie wysiłku itp. - tłumaczy Piotr Matecki.Piłkarz musi być przede wszystkim mądrym człowiekiem - to zasada, którą kieruje się Akademia. Trenerzy każdej drużyny mają za zadanie kontrolować postępy w nauce. Jeśli, okaże się, że któreś dziecko nie radzi sobie z nauką, wtedy konieczna jest indywidualna rozmowa z podopiecznym. 

Czy z tych małych zawodników wyrosną profesjonalni piłkarze?

Mimo tak dużej liczby podopiecznych (niemal 4,5 tys. zawodników), żaden talent nie umknie czujnemu oku szkoleniowców. Wszystko to dzięki systematycznemu monitorowaniu rozwoju młodych piłkarzy oraz funkcjonowaniu Działu Szkolenia.

Trenerzy uważnie śledzą postępy zawodników, robią raporty i wyróżniające się osoby wysyłają na konsultacje do osób prowadzących Reprezentacje Akademii - W naszej szkółce może trenować każdy. Na tym etapie nie ma żadnej selekcji. Natomiast mamy 5 regionów (a w planach kolejne 2 regiony), w których stworzyliśmy reprezentacje i tam powoływani są zawodnicy, którzy wykazują się ponadprzeciętnym talentem, ale także systematycznie pracują na treningach. Każdy ma możliwość zagrać w reprezentacji - opowiada Marek Pawłowski, Dyrektor ds. Sportu w Akademii.

Zadajemy Piotrowi Reissowi pytanie, jaka jest szansa na to, że Ci młodzi piłkarze wybiją się i za kilka, kilkanaście lat zagrają w ekstraklasie? - Po niemal pięciu latach funkcjonowania Akademii, mogę bez wahania powiedzieć, że wychowujemy najlepszych piłkarzy w naszym regionie. Przykładem są zawodnicy Reprezentacji Akademii, którzy zostali Mistrzami Wielkopolski w rozgrywkach organizowanych przez WZPN. Podopieczni Akademii pokonali drużyny takie jak Lech czy Warta Poznań. Biorąc pod uwagę to, iż trenuje u nas kilka tysięcy zawodników, wychowanie przyszłego Reprezentanta Polski jest wręcz nieuniknione. To jest nasz główny cel. Ponadto tylko my w Polsce stworzyliśmy własną ligę Wielkopolsko-Lubuskie Ligi Piłkarskie, w których rywalizują poszczególne lokalizacje - mówi założyciel Akademii.

W osiągnięciu celu ma pomóc także współpraca z klubami, takimi jak: FC Twente, Hertha Berlin. Wspólne działania obejmują m.in. doskonalenie systemu szkolenia, w tym prowadzenie treningów, obserwacje zawodników oraz wymianę doświadczeń pomiędzy trenerami i system stażowy - Konsekwentnie realizujemy nasz plan, ale jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mamy dużo pomysłów na nowe projekty, wciąż się rozwijamy. Wszystko to, by zapewnić naszym podopiecznym szkolenie na jak najwyższym poziomie - podsumowuje Reiss.

Informacje o zapisach do szkółki znajdziesz na stronie  www.akademiareissa.pl

Akademia Piłkarska Reissa - kuźnia piłkarskich talentów

Na status gwiazdy futbolu trzeba sobie zapracować. To, czy dziecko zostanie w przyszłości słynnym piłkarzem zależy od bardzo wielu czynników: zaangażowania rodziców, determinacji i poświęcenia ze strony młodego człowieka, wyjątkowego talentu, sprzyjających okoliczności i przede wszystkim ludzi, którzy już od najmłodszych lat odpowiednio pokierują karierą sportową przyszłego piłkarza. Mimo, że w Polsce jest wiele szkółek piłkarskich, nie każda z nich oferuje szkolenie na wysokim poziomie. Gdzie więc wychowywane są przyszłe gwiazdy futbolu? Dziś przedstawiamy Akademię Piłkarską Reissa - jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej szkółkę piłkarską dla dzieci.

Marzenie o byciu piłkarzem

Na nowoczesnym kompleksie sportowym w Baranowie obserwujemy młodych zawodników.

Z daleka wyglądają jak piłkarze reprezentacji Holandii - Kolor pomarańczowy to nasze barwy klubowe i tym samym znak rozpoznawalny - tłumaczy założyciel Akademii, Piotr Reiss. Każdy ze sportowców jest inny, mimo tego, że są w jednym wieku. Mniejsi, więksi, grubsi, chudsi - można by tak wymieniać. Jak w każdej drużynie są zarówno liderzy, którzy mimo młodego wieku wykazują się cechami przywódczymi, jak i tzw. "szare myszki", które nieśmiało wykonują polecenia trenera i dopiero odkrywają w sobie potencjał do gry. Wszystkich zawodników łączy jedno - wielka pasja do piłki nożnej - I marzenie o grze w najlepszych europejskich klubach, które dzięki regularnym treningom wydaje się być coraz bardziej realne do spełnienia - dodaje Reiss.

Gdzie dorastają przyszłe gwiazdy futbolu?

Zawodnicy Akademii trenują w ponad 80 lokalizacjach na terenie całej Wielkopolski, a od niedawna także w woj. zachodniopomorskim.  Są to nie tylko duże miasta, takie jak Poznań, Konin czy Gniezno, ale także mniejsze miejscowości, np. Mosina, Ślesin, Poniec, Oborniki czy Rogoźno - Chcemy dać szansę każdemu dziecku na rozwój. Dzięki temu, że treningi prowadzone są w tylu lokalizacjach, rodzice nie muszą martwić się dojazdem, bo zajęcia odbywają się niemal tuż obok miejsca ich zamieszkania - opowiada Piotr Matecki, Prezes Zarządu Akademii.

Młodzi piłkarze trenują na najwyższej klasy boiskach sportowych, czego przykładem są obiekty sportowe w Baranowie. Słyną one specjalnej nawierzchni - trawy III generacji.

Ilość w parze z jakością

W czym tkwi tajemnica sukcesu Akademii?  Przede wszystkim w odpowiednim szkoleniu. Przez kilka lat działalności, Akademia wypracowała własną metodologię szkolenia opartą o zachodnie wzorce (amsterdamski Ajax oraz FC Barcelona), ale dostosowaną do warunków treningowych oraz klimatu naszego kraju.  Nieważne, że czy dziecko trenuje w Gnieźnie czy Kórniku, objęte jest tą samą metodologią pracy i analizą

- Wdrożyliśmy własny system szkolenia, który jest dostosowany do wieku i umiejętności zawodników. Poza standardowymi treningami, piłkarze mają możliwość korzystania z treningów sprawnościowych oraz bramkarskich - tłumaczy Reiss.

Akademia nie bez powodu jako jedna z nielicznych szkółek zaczyna szkolenie już od 4 roku życia. W tej kategorii wiekowej treningi polegają przede wszystkim na zabawach z piłką i ogólnych ćwiczeniach ruchowych, które mają za zadanie zapoznać i oswoić dziecko ze sprzętem sportowym, nauczyć pracy w grupie i zachęcić do regularnego trenowania.  Na tym etapie kształcenia, jest jeszcze za wcześnie, by zawodnicy uczyli się elementów technicznych czy taktyki. Te umiejętności wdrażane są dopiero na następnym poziomie szkolenia

- W Akademii każdy sportowiec przechodzi poszczególne etapy. Układają się one w spójną całość, dzięki czemu młodzi piłkarze mogą harmonijnie rozwijać swoje umiejętności. Mamy dokładnie zaplanowany program szkolenia aż do 2020 roku. Co ważne, u nas jest ciągłość szkolenia, co oznacza, że dziecko ma zaplanowaną ścieżkę kariery. Zaczyna od treningów w najmłodszych grupach, następnie gra w drużynie juniorów, a ostatnim etapem jest zespół seniorów, w którym grają obecnie trenerzy Akademii   - opowiada Dyrektor ds. Sportu, Marek Pawłowski.

Czym jeszcze wyróżnia się Akademia na tle innych szkółek? Prezes Zarządu Akademii, Piotr Matecki odpowiada:

- Nie chcemy, tak jak inne akademie, działać na zasadzie typowej franczyzy, gdyż piłka nożna wymaga pełnej kontroli jakości prowadzonych zajęć, a także nadzoru organizacyjnego. Na tle innych sieci szkółek piłkarskich wyróżniamy się tym, że od samego początku koordynujemy powstanie lokalizacji, dobieramy kadrę i prowadzimy stały nadzór. Inne nasze przewagi to m.in. szkolenie przez 12 miesięcy w roku bez przerwy zimowej czy wakacyjnej oraz brak selekcji zawodników.

Wszechstronny rozwój

Treningi to jednak nie wszystko - Tłumaczymy dzieciom, że by zostać prawdziwym piłkarzem, nie wystarczą tylko codzienne ćwiczenia z piłką. Ważna jest także odpowiednia dieta, czyli zdrowe i racjonalne odżywianie. W tym celu organizujemy dla zawodników oraz ich rodziców warsztaty ze specjalistami, którzy opowiadają co należy jeść przed i po treningu, jakie produkty dostarczają dużo energii, co najlepiej pić w trakcie wysiłku itp. - tłumaczy Piotr Matecki.

Piłkarz musi być przede wszystkim mądrym człowiekiem - to zasada, którą kieruje się Akademia. Trenerzy każdej drużyny mają za zadanie kontrolować postępy w nauce. Jeśli, okaże się, że któreś dziecko nie radzi sobie z nauką, wtedy konieczna jest indywidualna rozmowa z podopiecznym.

Czy z tych małych zawodników wyrosną profesjonalni piłkarze?

Mimo tak dużej liczby podopiecznych (niemal 4,5 tys. zawodników), żaden talent nie umknie czujnemu oku szkoleniowców. Wszystko to dzięki systematycznemu monitorowaniu rozwoju młodych piłkarzy oraz funkcjonowaniu Działu Szkolenia. Trenerzy uważnie śledzą postępy zawodników, robią raporty i wyróżniające się osoby wysyłają na konsultacje do osób prowadzących Reprezentacje Akademii - W naszej szkółce może trenować każdy. Na tym etapie nie ma żadnej selekcji. Natomiast mamy 5 regionów (a w planach kolejne 2 regiony), w których stworzyliśmy reprezentacje i tam powoływani są zawodnicy, którzy wykazują się ponadprzeciętnym talentem, ale także systematycznie pracują na treningach. Każdy ma możliwość zagrać w reprezentacji - opowiada Marek Pawłowski, Dyrektor ds. Sportu w Akademii.

Zadajemy Piotrowi Reissowi pytanie, jaka jest szansa na to, że Ci młodzi piłkarze wybiją się i za kilka, kilkanaście lat zagrają w ekstraklasie?

- Po niemal pięciu latach funkcjonowania Akademii, mogę bez wahania powiedzieć, że wychowujemy najlepszych piłkarzy w naszym regionie. Przykładem są zawodnicy Reprezentacji Akademii, którzy zostali Mistrzami Wielkopolski w rozgrywkach organizowanych przez WZPN. Podopieczni Akademii pokonali drużyny takie jak Lech czy Warta Poznań. Biorąc pod uwagę to, iż trenuje u nas kilka tysięcy zawodników, wychowanie przyszłego Reprezentanta Polski jest wręcz nieuniknione. To jest nasz główny cel. Ponadto tylko my w Polsce stworzyliśmy własną ligę Wielkopolsko-Lubuskie Ligi Piłkarskie, w których rywalizują poszczególne lokalizacje - mówi założyciel Akademii.

W osiągnięciu celu ma pomóc także współpraca z klubami, takimi jak: FC Twente, Hertha Berlin. Wspólne działania obejmują m.in. doskonalenie systemu szkolenia, w tym prowadzenie treningów, obserwacje zawodników oraz wymianę doświadczeń pomiędzy trenerami i system stażowy - Konsekwentnie realizujemy nasz plan, ale jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mamy dużo pomysłów na nowe projekty, wciąż się rozwijamy. Wszystko to, by zapewnić naszym podopiecznym szkolenie na jak najwyższym poziomie - podsumowuje Reiss.

Dowiedz się więcej o możliwości zapisów do szkółki piłkarskiej w swojej miejscowości - www.akademiareissa.pl/ tel. 502 741 749.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.