Dlaczego warto pozwalać dziecku się wspinać

Zabawy polegające na wspinaczce są realizowane przez dzieci w sposób bardzo instynktowny, niestety coraz częściej odbiera im się możliwość skorzystania z tej formy ruchu. A szkoda, bo wspinaczka to jeden z najlepszych sposobów na wspieranie prawidłowego rozwoju fizycznego młodego człowieka.

Dzieci uwielbiają się wspinać. Problem w tym, że rodzice bardzo często im tego zabraniają. Bo spadną, bo się poobijają, bo zrobią sobie krzywdę. Tymczasem jest to czynność, która poprzez zabawę niezwykle rozwija sprawność motoryczną malca.

Wspinanie dla dzieci. Dlaczego to takie ważne?

Oto kilka najważniejszych funkcji czynności wspinania się:

Wspinaczka wzmacnia mięśnie grzbietu

Wspinaczka wzmacnia mięśnie głębokie, poprawia stabilizację stawów, kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne w profilaktyce i leczeniu wad postawy , w tym skolioz.

Zwiększa mobilność w stawach

Wspinanie się poprawia gibkość. Pracować nad tą cechą motoryczną powinny przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym, które przykurczone i zgarbione spędzają w ławce po kilka godzin dziennie.

Usprawnia ciało

Wspinaczka buduje wydolność oddechową, ogólną sprawność, koordynację, siłę. Wymaga zaangażowania dużych grup mięśniowych, stanowi źródło dużego wydatku energetycznego, poprawia metabolizm, zatem przeciwdziała otyłości .

Pomaga w nauce

Wspinaczka ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, co przydaje się nie tylko w sporcie, ale również w codziennym życiu (czynności samoobsługowe), jak i czytaniu, pisaniu, rysowaniu. Doskonale wpływa również na zdolność koncentracji, a to stanowi niezwykle ważny czynnik w procesie nauczania.

A to nie wszystko...

Wspinaczka uczy samodzielności, pewności siebie, ćwiczy zdolność planowania przestrzennego. Teoretycznie podobne właściwości można przypasować każdej aktywności fizycznej, jednak wspinaczka jest czymś więcej, gdyż bazuje ona wyłącznie na naszych naturalnych ruchach (podobnie jak bieganie ). U dzieci wspinanie się jest instynktowne, mniej siłowe a bardziej techniczne. Dla maluchów jest zabawą i wyzwaniem, przygodą oraz jednym z elementów realizowania dziecięcej potrzeby intensywnego ruchu.

Gdzie dziecko może się wspinać?

Mogłoby się wydawać, że aby się wspinać, należy wyjeżdżać w góry lub uczęszczać na ściankę wspinaczkową. W rzeczywistości można to robić wszędzie i to każdego dnia! Idealne będą drzewa, rurki i drabinki na placu zabaw, niewielkie murki. Siłę i koordynację fantastycznie rozwija również wspinanie się po linie. Owszem, jeśli chcemy aby malec zetknął się z "prawdziwym" sportem, dobrze jest zapisać go do sekcji wspinaczkowej organizowanej przy ściankach wspinaczkowych. To bardziej ustrukturyzowana forma aktywności. Podczas zajęć z instruktorem dzieci uczą się obsługi sprzętem, a także zapoznają się z podstawami techniki. Zajęcia odbywają się w formie zadaniowej, a każdy uczestnik jest stale asekurowany liną.

Czy to jest niebezpieczne? Owszem, jest ryzyko urazu. Tak samo jako podczas biegania (dziecko może się przewrócić), skakania na skakance w pokoju (może stracić równowagę i uderzyć głową o mebel), schodzenia ze schodów (potknięcie się), a nawet kąpieli (poślizgnięcie się w wannie). Wszystko stanowi potencjalne zagrożenie. Jednak każda sytuacja będzie tym mniej ryzykowna, im bardziej dziecko będzie miało wyćwiczoną koordynację oraz nawyk samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo. Aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych urazów, rodzic (nie dziecko) musi trzymać się zasady: malec wchodzi sam, bez pomocy i nie pod przymusem.

Paweł Szczygieł - fizjoterapeuta ( CrossFit MGW ). Specjalizuje się w rehabilitacji sportowców w zakresie oceny i treningu funkcjonalnego opartego o koncepcję FMS (Functional Movement Screen) oraz usprawnianiu po operacjach ortopedycznych.

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA