Karate dla dzieci

Pierwsze skojarzenie z karate to Bruce Lee, rozbijanie desek gołą ręką i dzikie okrzyki? Błąd. Bohater "Wejścia smoka" trenował kung fu. Poza tym karate to sport dla dzieci doskonały. Kształtuje sylwetkę, zapewnia ogólny rozwój i hartuje charakter.

Junior.sport.pl postanowił przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym dyscyplinom sportu, które wybierają rodzice swoim pociechom. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych sportów. Na początek karate dla dzieci.

Krótka historia karate

Karate choć kojarzone z Japonią, słusznie, bo ten kraj przyczynił się do odbudowy stylu walki po II wojnie światowej i ogólnoświatowej promocji, pochodzi prawdopodobnie z Indii. Do Kraju Kwitnącej Wiśni trafiło poprzez Państwo Środka w XVII wieku na Okinawę. Historia tej sztuki walki wiąże się z tajnymi stowarzyszeniami, których członkowie szkolili i doskonalili karate.

Dziś to bodaj jedna z najpopularniejszych sztuk walki na świecie. Posiada niemalże 70 odmian.

Do Polski trafiło 41 lat temu. W 1972 roku Chiyomaro Shimoda 3 dan z Japonii poprowadził pierwszy trening karate. Istnieje związek sportowy - Polski Związek Karate Tradycyjnego będący członkiem International Traditional Karate Federation. PZKT co roku organizuje zawody, a także egzaminy na kolejne dany. Karate nie jest dyscypliną olimpijską. Organizowane są mistrzostwa świata, Europy i Polski.

Trening karate składa się z kihon - doskonalenia techniki wykonywanych ruchów, kata - walki z pozorowanymi przeciwnikami, kumite - walki z przeciwnikiem rzeczywistym.

Karate a rozwój dziecka

Kiedy zacząć przygodę? Niektóre kluby karate rekrutują grupy z cztero i pięciolatków. W wieku "złotego rozwoju" dziecka, kiedy kształtuje się koordynacja i powstają połączenia nerwowe, zapisanie dziecka na zajęcia wydaje się być doskonałym wyborem.

Karate zapewnia ogólny, zbilansowany rozwój organizmu dziecka. Jest to sport bezpieczny. Pierwsze zajęcia łączą w sobie elementy gimnastyki i ale też zajęć korygujących wady postawy. Profesor Tomasz Karski, ortopeda uważa, że gdyby w każdej szkole od I do IV klasy prowadzone były zajęcia z karate, skolioza zostałaby wyeliminowana.

Poprzez wykonywanie ćwiczeń siłowych takich jak pompki czy przysiady dzieci wzmacniają organizm, zachowując proporcje ciała. Co więcej powtarzanie określonych ruchów podczas wykonywania kihon uczy dzieci świadomości ciała, płynności ruchów, stabilności i koordynacji.

Dzieci ćwiczą na boso, co pomaga w leczeniu płaskostopia.

Prowadzący zajęcia karate dla dzieci wskazują też na psychiczne walory takiego treningu. Uczestnicy zajęć uczą się konsekwencji i cierpliwości, zdobywając kolejne wtajemniczenia, kolejne dany. Znajomość zasad samoobrony zwiększa również pewność siebie dzieci. Nikt oczywiście nie zachęca do konfrontacji. Mistrzowie karate uważają, że każda walka, której udało się uniknąć to walka wygrana.

Karate - ile kosztuje?

Pytanie niezwykle ważne. Ile ta dyscyplina sportu kosztuje? Zajęcia godzinne prowadzone dwa razy w tygodniu to koszt ok. 80 złotych. Jest to średnia cena. Dziecko powinno ćwiczyć w kimono, które wraz z białym pasem można kupić za 80 złotych. Pas musi być koniecznie biały. To pas początkujących. Dopiero w miarę nabywania doświadczenia, dziecko zdobywa prawo noszenia innych kolorów pasa.

Dziecko ma wadę postawy? Nie lekceważ!

Copyright © Agora SA