Ekspert radzi: Sport pomaga w ciąży

Jesteś kobietą aktywną sportowo. Właśnie starasz się o dziecko lub jesteś już w ciąży i nie wiesz, czy przerwać uprawianie sportu. Aktywność dziecku zaszkodzi czy pomoże? - zadajesz sobie pytania. Wątpliwości rozwiewa ginekolog i położnik prof. dr hab. Agata Karowicz-Bilińska.

Jak korygować wady postawy? Ekspert radzi

Najpierw odpowiedź na pytanie zasadnicze: czy można uprawiać sport w ciąży? Jeśli biegasz 5 razy w tygodniu po 5 kilometrów lub codziennie przepływasz 40 olimpijskich basenów, w stanie błogosławionym powinnaś znacznie ograniczyć aktywność. Nie znaczy to jednak, że przez 9 miesięcy czeka cię zupełny rozbrat ze sportem. - Zaleca się pół godziny aktywności fizycznej, najlepiej codziennie. Może to być spacer, nordic walking, joga, pilates lub godzina na basenie - wodny aerobik lub po prostu pływanie. W tym drugim wypadku najlepiej na plecach w wolnym tempie - mówi profesor Karowicz - Bilińska.

Wysiłek powinien być umiarkowany. Co to znaczy? Jest to rzecz indywidualna. Jeśli podczas ćwiczeń pojawią się zawroty głowy, pocenie czy uczucie zmęczenia, to znak, że wysiłek jest nadmierny i należy przestać. - Można przyjąć, że bezpieczne jest przyspieszenie tętna o 30% względem jego spoczynkowej wartości - wskazuje lekarz.

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży przyspiesza przemianę materii, ale nie tylko. - Zapobiega wzrostowi ciśnienia tętniczego. To poprawia przepływ krwi przez łożysko i wpływa pozytywnie na rozwój ciąży. Należy jednak pamiętać, że nadmierny wysiłek działa odwrotnie - zaznacza ginekolog.

W jakim wieku możemy zapisać dziecko na zajęcia sportowe

Oprócz tego sport może pomóc w połogu. Poprzez systematyczny, kontrolowany wysiłek zwiększasz wydolność organizmu. Dzięki temu lepiej zniesiesz wysiłek porodowy, szybciej wrócisz do formy po. - Ćwiczenia oddechowe pozwalają na lepsze dotlenienie dziecka, a ćwiczenia mięśni dna miednicy zapobiegają komplikacjom związanym z parciem - dodaje ekspert.

Musisz pamiętać, że ciąża zmienia środek ciężkości ciała. To może powodować problemy z utrzymaniem równowagi, na przykład przy potknięciu łatwiej się przewrócić. - Dodatkowo zmieniają się fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, co powoduje dolegliwości bólowe. Ogranicza to też możliwość przodopochylenia - przypomina prof. Agata Karowicz-Bilińska.

Niezwykle ważne, nie tylko przy aktywności fizycznej, jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynów. Kobieta brzemienna ma zwiększone zapotrzebowanie na płyny, dlatego nie powinna ograniczać picia w obawie przed obrzękami. To błąd.

Najlepsza dla kobiet w ciąży jest woda źródlana. Korzystna jest zwiększona zawartość magnezu, wapnia, zaszkodzić może natomiast nadmiar sodu, który powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. - Napoje izotoniczne są wskazane tylko w sytuacji zagrażającego zdrowiu odwodnienia, na przykład na skutek wymiotów. - Na co dzień izotoniki mogą spowodować zaburzenia równowagi elektrolitowej - ostrzega pani profesor.

Po jakim czasie wrócić do aktywności fizycznej sprzed ciąży? Należy zacząć od ćwiczeń izometrycznych i prawidłowego oddechu, a następnie powoli wprowadzać ćwiczenia ogólnie usprawniające. Do obciążenia sprzed ciąży na pewno nie powinniśmy wracać wcześniej niż 6-8 tygodni od rozwiązania.

Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym przez sport

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.