Aktywne wakacje z dzieckiem. Poradnik dla rodziców

Mając dzieci nie musimy rezygnować z aktywnych wakacji. Tak naprawdę im wcześniej pokażesz maluchowi, jak można spędzić lato na sportowo, tym chętniej będzie ono brało w nich udział.

Junior.sport.pl

Pewnie odkąd zostaliście rodzicami wiele razy zastanawialiście się, jak teraz będą wyglądać Wasze wakacje. Czy można i czy należy podróżować z małym dzieckiem? Czy będziemy musieli zrezygnować z aktywnego wypoczynku na rzecz nudnego kopania w piasku na plaży?

Fakt zostania rodzicem nie oznacza, że trzeba rezygnować z dotychczasowego sposobu spędzania urlopu. Z dzieckiem można pojechać wszędzie i robić praktycznie wszystko. Kwestia chęci, dobrej organizacji i wprowadzenia kilku zmian ze względu na bezpieczeństwo i wiek dziecka. Wcale nie nie oznacza to, że nie możemy pójść z nim w góry czy polecieć na drugi koniec Europy (świata?)
Wiek dziecka NIE jest barierą wyjazdową, niezależnie od sposobu podróżowania.

Przykładowe możliwości aktywnego wypoczynku z dzieckiem

Górskie wycieczki - polecam, aby na pierwszą wyprawę wybrać się z dzieckiem, gdy ukończy 6 miesięcy. Maluch trzyma już stabilnie główkę i przede wszystkim samodzielnie siedzi. Podczas zejść ze szczytów dziecko w chuście bądź w nosidle narażone jest na drgania i wstrząsy.

Wycieczki rowerowe, bieganie z wózkiem - również proponuję, aby zaczekać, aż maluch skończy pół roku. Jedyne czego potrzebujemy do zorganizowania wyprawy z dzieckiem to dodatkowy sprzęt, dostępny już na rynku polskim (krzesełka, foteliki, przyczepki, wózki).

Wycieczki wodne (żeglowanie, rowery wodne, kajaki) - z mojego doświadczenia wynika, że dziecko powinno mieć minimum 3 lata, aby wziąć udział w tego typu aktywnościach. Jest wtedy na tyle rozumne, że nie wyskoczy z łódki lub rowerka

Wykorzystujmy każdą okazję, aby zaktywizować malucha Anna Dziedzic fitmom.pl

Kite, windsurfing - z dzieckiem powyżej 5 lat, ze względu na jego siłę i trzymanie równowagi. Jednak nie oznacza to, że my rodzice mamy z tego rodzaju aktywności rezygnować, wręcz przeciwnie. Pokaż dziecku, że Ty pływasz, niech Cię obserwuje, jeżeli będzie chciało stanąć na deskę, połóż go na brzuszek i powoź po falach - pamiętaj dziecko uczy się od nas rodziców poprzez obserwację i inspirację.

Ciekawą formą na spędzenie aktywnego wypoczynku są ośrodki sportowo-rekreacyjne, gdzie na miejscu możemy skorzystać z wielu sportowych atrakcji. Do tego typu miejsca możesz wybrać się już z dzieckiem od 2,5 roku - wtedy na pewno z czegoś skorzysta.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając się na wakacje z małymi dziećmi należy pamiętać o tym,  że dziecko dosyć szybko się nudzi. Towarzystwo dzieci Waszych znajomych, które są w podobnym wieku, pomaga w zwalczaniu nudy, a rodzicom w wygospodarowaniu godziny więcej czasu dla siebie. Warto zatem rozważyć wyjazd z zaprzyjaźnioną rodziną.

W dzisiejszych czasach dziecko nie stanowi żadnej przeszkody aby aktywnie z nim spędzić wakacje. Zasada jest prosta - im wcześniej zaczniesz z nim podróżować, zabierać ze sobą w góry, na rower, nad jezioro - tym łatwiej będzie znosić kolejne i tym chętniej będzie się w nie wybierać.

Jeżeli byłeś i jesteś osobą aktywną, która nie lubi leżeć na plaży to nie rezygnuj z tego. Zadaj sobie trud i przekaż te wartości swoim dzieciom. Pokazuj, motywuj, inspiruj do ruchu a w przyszłości będą takie jak Ty.

Anna Dziedzic - mama dwóch dziewczynek, instruktor fitnessu, nauki pływania, tenisa, narciarstwa, trener personalny. Autorka pierwszego w Polsce programu dla mam "Be fit mom", który opiera się na ćwiczeniach prowadzonych na świeżym powietrzu, przy asyście dzieci oraz z aktywnym wykorzystaniu wózka, jako przyrządu do ćwiczeń. Anię można odwiedzić również na jej stronie internetowej fitmom.pl oraz profilu facebookowym.

 

Aktywne wakacje z dzieckiem.
Pewnie nieraz odkąd zostaliście rodzicami zastanawialiście się jak teraz będą wyglądać Wasze wakacje. Czy można, czy należy podróżować z małym dzieckiem? Czy będziemy musieli zrezygnować z aktywnego wypoczynku na rzecz nudnego kopania w piasku na plaży?
Fakt zostania rodzicem nie oznacza, że trzeba rezygnować z dotychczasowego sposobu spędzania urlopu. Z dzieckiem można pojechać wszędzie i robić praktycznie wszystko. Kwestia chęci, dobrej organizacji i wprowadzenia kilku zmian ze względu na bezpieczeństwo i wiek dziecka. I wcalenie nie oznacza to, że nie możemy pójść z nim w góry czy polecieć na drugi koniec Europy (świata?)
Wiek dziecka NIE jest barierą wyjazdową, niezależnie od sposobu podróżowania. Z mojego doświadczenia wynika, że im dziecko jest mniejsze, tym łatwiej z nim podróżować, ponieważ ono przez większą część czasu po prostu śpi.
Dokąd pojechać? Czy wybierając kierunki egzotyczne narażamy dziecko na problemy żywieniowe? Dopóki niemowlę karmione jest piersią matki, jest pod katem "diety" zabezpieczone. Oczywiście pod warunkiem, że mama zwraca uwagę, na to co sama spożywa. No i największy atut - jedzienie jest zawsze i o każdej porze "pod ręką". Oczywiście przed egzotyczną wyprawą dobrze jest udać się do lekarza, który poinformuje o kolejnych, ewentualnych krokach (np. ewentualnych szcepieniach).
Możliwości aktywnego wypoczynku z dzieckiem w wieku od 2 m-cy do 4-5 lat:
górskie wycieczki - na pierwszą wyprawę polecam wybrać się z dzieckiem po 6 miesiącu jego zycia. Maluch trzyma już stabilnie główkę i przede wszystkim samodzielnie siedzi. Podczas zejść ze szczytów dziecko w chuście bądź w nosidle narażone jest na drgania i wstrząsy.
wycieczki rowerowe, bieganie z wózkiem - wiek jak wyżej. Na rynku dostępny jest sprzęt (krzesełka, foteliki, przyczeki, wózki).
wycieczki wodne (żeglowanie, rowery wodne) - z mojego doświadczenia wynika, że dziecko powinno mieć minimum 3 lata. Jest wtedy na tyle rozumne, że nie wyskoczy w łódki lub rowerku, ot tak sobie.
Kite, windsurfingu, itp. - z dzieckiem powyżej 5 lat, ze względu na jego siłę i trzymanie równowagi. Ale nie oznacza to, że my rodzice mamy z tego rodzaju aktywności rezygnować, wręcz przeciwnie. Pokaż dziecku, że Ty pływasz, niech Cię obserwuje, jeżeli będzie chciało stanąć na deskę, połóż go na brzuszek i powoź po falach - pamiętaj dziecko uczy się od nas rodziców poprzez obserwację i inspirację.
Ciekawą formą na spędzenie aktywnego wypoczynku są ośrodki sportowo-rekreacyjne, gdzie na miejscu możemy skorzystać z wielu sportowych atrakcji. Do tego typu miejsca możesz wybrać się już z dzieckiem od 2,5 roku - wtedy na pewno skorzysta z czegoś, z resztą wszyscy skorzystacie.
Wybierając się na wakacje z małymi dziećmi należy pamiętać o tym,  że dziecko dosyć szybko się nudzi. Towarzystwo dzieci Waszych znajomych, które są w podobnym wieku co Wasze, pomaga w zwlaczaniu nudy a rodzicom w wygospodarowaniu godziny więcej czasu dla siebie. Warto zatem rozważyć wyjazd z zaprzyjaźnioną rodziną.
W dzisiejszych czasach dziecko nie stanowi żadnej przeszkody aby aktywnie z nim spędzić wakacje. Zasada jest prosta - im wcześniej zaczniesz z nim podróżować, zabierać ze sobą w góry, na rower, nad jezioro - tym łatwiej będzie znosić kolejne i tym chętniej będzie się w nie wybierać.
Jeżeli byłeś i jesteś osobą aktywną, która nie lubi leżeć na plaży to nie rezygnuj z tego. Zadaj sobie trud i przekaż te wartości swoim dzieciom. Pokazuj, motywuj, inspiruj do ruchu a w przyszłości będą takie jak Ty.