Wyznaczanie celów w sporcie dziecięcym. Dlaczego to takie ważne?

Cel ułatwia spełnianie marzeń, pokonywanie wyzwań. Wyznaczanie celów to nie tylko stwierdzenie, że czegoś się chce. To tworzenie strategii do osiągnięcia tej rzeczy.

Dobrze opracowany cel może pomóc dziecku zmotywować się i zorganizować swoje działania a przy tym pozwoli mu dobrze się bawić.

Czym charakteryzują się dobrze opracowane cele ?

Organizują - dziecko, które ma wyznaczony cel wie co robić.

Nadają kierunek - mając cel, dziecko nie traci czasu na zbędne działania. Dla dzieci budowanie celów to dobry sposób na nauczenie się, jak z różnych rzeczy wybrać tę, która jest w danej chwili najważniejsza i skupić się na niej.

Motywują - jasny plan, wsparcie i sposób na monitorowanie postępu daje poczucie kontroli, sprawia, że młody człowiek wie, na czym się stoi i co należy robić, a także, że jego działanie ma sens. Dziecko, które wie czego chce (bo samo wybrało sobie cel) i wie jak to osiągnąć, będzie miało więcej wiedzy i chęci niż takie, które działa po omacku. Czy wystarczy powiedzieć "chcę być mistrzem świata w..."? Niektórym tak, jednak nawet im nie zaszkodzi przemyślenie i rozpisanie sobie drogi na szczyt. Jak więc stworzyć cel, który naprawdę pomoże dziecku spełnić marzenia?

Oczekiwania kontra potrzeby. 7 obszarów rozwoju dziecka, na które rodzic ma wpływ

Sprytne cele

Efektywną metodą budowania celów jest korzystanie z zasad SMART. Korzystając z tej metody warto skonsultować się trenerem, bo ten zna się na danej dziedzinie sportu i obserwuje twoje dziecko podczas ćwiczeń.

Czym charakteryzują się cele SMART?

Specyficzny

Cel musi być maksymalnie sprecyzowany. "Być lepszym" to pomysł tak ogólny, że właściwie nie wiadomo, co robić i na czym miałoby to bycie lepszym polegać. Pomóż dziecku zdecydować się na poprawę jednej techniki np. serwisu, odbierania podań, szybszego biegu itp.

Mierzalny

Żeby wiedzieć, czy zbliża się do osiągnięcia celu, trzeba mieć sposób na mierzenie postępów. Warto zacząć od ustalenia, jaki jest stan wyjściowy - ile bramek nasz zawodnik strzela podczas treningu, w ilu akcjach obrony uczestniczy, jak szybko biegnie itd. Kiedy będziecie wiedzieli, gdzie zaczynacie i dokąd chcecie dojść pora na mapę do celu. Dosłownie. Niech twój mały sportowiec narysuje sobie drabinkę, wykres, grę, mapę, dinozaura - cokolwiek, co będzie dla niego atrakcyjne i na tak stworzonym planie zaznacza swój postęp w dowolnej (ale czytelnej!) formie. Mogą to być daty pomiaru i wyniki, mogą to być kolejno pokolorowane szczeble, albo cokolwiek innego. Twoje dziecko na pewno nie będzie miało problemu z wymyśleniem, jak chce notować swój postęp a fakt, że samo stworzyło ten system będzie dodatkowym motywatorem.

Akceptowalny

Cel musi być czymś na co zgadzają się wszyscy zainteresowani. Jeśli narzucimy cel i nie uzyskamy dla niego zrozumienia i akceptacji dziecka, istnieje duża szansa, że nie będzie on realizowany, albo co gorsza zrazi młodego człowieka do sportu. Oczywiście możemy pomóc dziecku w wyborze, zachęcić je do włożenia wysiłku w coś, co tego wymaga. Dziecko samo może sobie nie zdawać sprawy, że to właśnie tę konkretnie rzecz należy robić żeby poprawić swoje wyniki. Porozmawiaj z dzieckiem i trenerem, wynegocjujcie wspólny cel.

Pierwsza pomoc - wiedza, która może uratować życie

Realistyczny

Musimy osadzać nasze cele w rzeczywistości. Nie ma nic szalonego w marzeniu o olimpijskim złocie, nie zapominajmy jednak o tym, jaka droga do niego prowadzi. Cel musi mieć sens i być na miarę możliwości. Dobry cel powinien być trochę trudniejszy wobec aktualnego poziomu żeby motywował i dawał szanse na rozwój, za łatwe cele nie dają poczucia, że na prawdę zrobiło się postęp, a za trudne przytłaczają.

Terminowy

Jeśli cel to rodzaj kontraktu, który zawieramy ze sobą, to musi mieć określony termin wykonania. Cele realizowane w trybie "bezterminowym" mają dużą szansę rozpłynąć się w masie innych zajęć. Określony moment zakończenia nie tylko pomaga monitorować postęp, ale też motywuje do działania. Termin musi być dopasowany do trudności wyzwania - jeśli dziecku marzy się medal mistrzostw świata, to prawdopodobnie chwilę trzeba będzie na niego poczekać, a po drodze zrealizować kilka pomniejszych celów. Warto mieć i wielkie marzenia i małe zadania, takie na najbliższy trening.

5 powodów, dla których warto spędzić aktywnie rodzinny weekend

Czy cele nadają się tylko dla sportowców?

Ta metoda może równie dobrze służyć w innych dziedzinach życia tak dziecku, jak i tobie. Ustalanie rodzinnych celów np. "zaplanowanie świąt czy wakacji" i wspólne realizowanie ich może być świetną zabawą i przy okazji włączać dziecko w rodzinne obowiązki.  Nie zapominajmy też o wsparciu. W końcu każdy cel to wyzwanie, a nic tak nie pomaga w pokonywaniu wyzwań jak dopingujący bliscy. Możecie stworzyć plakat z wypisanym celem, może z hasłem, które wasze dziecko uważa za motywujące? Cel zapisany i widoczny będzie dużo lepszą motywacją niż taki, który istnieje tylko w głowie.

Tworzenie i realizowanie celów może być dla dziecka świetną zabawą i przygodą, w której będzie mieć misję, którą tylko ono może wypełnić. To też cenna lekcja rozumienia tego, co się robi i brania za to odpowiedzialności. Stawianie celów to sposób na motywację, nauka planowania i koncentracji. Wszystko to można robić w wesoły sposób, tak, że nawet nie zauważymy, jak sami wciągniemy się w zabawę.  W tym roku szkolnym weźcie cele na celownik, bo to strzał w dziesiątkę.

O autorce:

Natalia Aduszkiewicz - reprezentuje program coachingu rozwoju osobowości dzieci i młodzieży poprzez sporty drużynowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zabawydruzynowe.pl oraz p rofilu facebookowym .

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA