Przepisy dla dzieci. Poznaj super właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana- niegdyś znana w polskiej diecie jako produkt zdrowy, odżywczy i tani. Obecnie trochę zapomniana, przytłumiona reklamami słodkich płatków i kulek. A szkoda, bo właściwości kaszy jaglanej wyprzedzają wiele produktów dostępnych na polskim rynku. Prezentujemy kilka smakowitych przepisów dla dzieci.

Każdego dnia dzieci narażone są na działanie wirusów. Ratunkiem nie jest odizolowanie malca od czynników zwiększających ryzyko zachorowania, a dążenie do zbudowania mu solidnego systemu odpornościowego. Umożliwi nam to oczywiście wdrożenie zbilansowanej diety , ale nie zawsze jesteśmy w stanie przekonać dziecko do zdrowych i naturalnych produktów. Dlatego też rodzice idąc na kompromis zaopatrują kuchenny stół w miseczkę miodowych ludzików bądź czekoladowych muszelek, promowanych jako źródło wielu cennych składników. Niestety pod zbożową otoczką pełną witamin i minerałów kryją się także bardziej lub mniej szkodliwe substancje. Zdrową alternatywą są naturalne produkty, podane w sposób atrakcyjny dla dziecka.

Królowa kasz

Kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze, co jest niezwykle ważne, gdyż ogromna liczba produktów które spożywamy, działa kwasotwórczo. Świetne źródło błonnika, witamin z grupy B, potasu, wapnia, fosforu, a przede wszystkim żelaza, dlatego też poleca się ją osobom z niedokrwistością. Nie zawiera glutenu, więc mogą ją spożywać również chorzy na celiakię. W połączeniu z roślinami strączkowymi stanowi bardzo dobre źródło białka, gdyż razem tworzą idealną kombinację aminokwasów. Wpływa na zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów dzięki krzemionce, która rzadko występuje w produktach spożywczych.

Ale to, co daje kaszy jaglanej prawdziwą moc, to nieprzeciętne działanie antywirusowe. Regularne jej spożywanie zmniejsza ryzyko przeziębień, zatem działa profilaktycznie, a także leczniczo w przypadku już chorego dziecka.

Wiedza o wspaniałych właściwościach kaszy jaglanej nie przekona jednak dziecka do jej posmakowania. Sposobem na to jest przyrządzenie dania w sposób ciekawy i estetyczny. Przedstawiamy kilka ciekawych przepisów autorstwa Katarzyny Malec, które powinny przypaść do gustu każdemu malcowi.

Aromatyczna zapiekanka na poduszce z kaszy jaglanej

Potrzebujesz:

- 2 szklanki kaszy jaglanej ugotowanej zgodnie z przepisem na opakowaniu

- dynię Hokkaido

- średnią cukinię

- małą marchewkę

- rozmaryn, trzy gałązki

- dwa ząbki czosnku

- 2/3 szklanki oliwy z oliwek

- sól i pieprz

- świeżą natkę pietruszki

- pół szklanki pestek dyni uprażonych na suchej patelni

Spód naczynia żaroodpornego wyłóż kaszą jaglaną lekko odciskając ją do dna. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach, ułóż równomiernie na kaszy jaglanej. Dynię przekrój na pół, usuń z wnętrza pestki, następnie pokrój dynię w dużą kostkę, cukinię posiekaj w plasterki. Natrzyj dynię i cukinię solą i pieprzem, ułóż na warstwie startej marchewki. Oliwę, obrany czosnek i listki rozmarynu zblenduj krótko. Aromatyczną oliwą polej całą zapiekankę. Wstaw całość do pieca nagrzanego do 200 stopni i piecz 20-25 minut. Sprawdź czy dynia jest miękka (dynię Hokkaido jemy razem ze skórką).

Gotową zapiekankę podawaj od razu, wierzch udekoruj posiekaną natką pietruszki i prażonymi pestkami.

Zobacz wideo

Chrupiące jaglane kokosanki

Potrzebujesz:

- szklankę ugotowanej na miękko kaszy jaglanej

- dwie szklanki wiórków kokosowych

- 1/3 szklanki brązowego cukru lub ksylitolu

- szczyptę soli

W misce połącz kaszę, wiórki, sól i cukier lub ksylitol, wyrabiaj przez chwilę, najlepiej rękoma. Jeśli masa jest mało lepka dolej odrobinę roślinnego mleka lub wody. Jeśli zbyt mokra - dodaj więcej wiórków.

Na blasze rozłóż arkusz papieru do pieczenia, łyżką wykładaj nieregularne kokosanki, mniej-więcej wielkości orzecha włoskiego. Piecz w temperaturze 200 stopni ok. 15 minut lub do uzyskania złocistego koloru.

Rozgrzewająca porowo-jaglana zupa-krem

Potrzebujesz:

- szklankę ugotowanej kaszy jaglanej

- trzy średnie pory

- małe kwaśne jabłko

- sól i pieprz do smaku

- pół łyżeczki świeżo-startej gałki muszkatołowej

- 2-3 łyżki oleju lub oliwy

- 1,5 litra wody

- prażone pestki słonecznika

Pory pokrój w krążki (ciemnozielone części odkrój i schowaj do zamrażarki, zimą przydadzą się do robienia bulionu), podsmaż na oleju lub oliwie. Jabłko obierz ze skórki, wykrój gniazda nasienne, pokrój drobno. Zagotuj wodę, dodaj jabłko, pory, kaszę jaglaną, sól i pieprz oraz gałkę. Gotuj na małym ogniu przez 6-7 minut, zblenduj całość na gładki krem.

Podawaj gorącą z prażonymi pestkami.

Przepisy przygotowała Katarzyna malec, autorka bloga

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA