Co spakować do plecaka na wycieczkę po górach z dzieckiem

Czy zabierać prowiant na krótką przechadzkę? Jak umilić wysiłek dziecku? Oto poradnik, w którym podpowiadamy, co należy zabrać na rodzinną wędrówkę po górskim szlaku.

Poniższy poradnik jest skierowany do rodziców kilkulatka poruszającego się po górach na własnych nogach. Nie zawiera informacji o tym, co dorosły powinien mieć dla siebie. Niezbędnik ten dotyczy sprzętu , który bezwzględnie musisz zabrać dla dziecka, aby nie narażać go na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że natura rządzi się swoimi prawami. Z ziemi wystają korzenie i kamienie, na których nietrudno się potknąć. Wyziębienia (hipotermia) zdarzają się nawet w okresie letnim (wystarczy, że przez kilka godzin pada deszcz, a wy bez odpowiedniej odzieży poruszacie się po górach), a tym bardziej udary słoneczne. Wakacje na szlaku mogą być piękne i mieć dodatkowo walor edukacyjny pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujesz.

Dziecięcy plecak

Dzieci uwielbiają być równoprawną częścią załogi, dlatego mały, lekki i wygodny plecak jest (prawie) niezbędny do tego, aby rodzinna wyprawa w góry się udała. Do środka wkładamy cokolwiek: skarpetki na zmianę, mapę, kanapkę lub picie.

Plecak nie musi być profesjonalny. Grunt, aby był wygodny, nie za duży. Szelki nie mogą się zsuwać.

QUIZ: Którego polskiego sportowca przypomina Twoje dziecko?

Mapa i przewodnik

Teoretycznie szlaki powinny być oznaczone, jednak ludzie gubią się w górach każdego roku. O ile dorosły jest w stanie nadrobić godzinę lub dwie straty, to z dzieckiem jest o wiele trudniej.

Mapa i przewodnik muszą być aktualne!

Prowiant

Zabierzcie ze sobą wodę oraz przekąski nawet wtedy, gdy planujecie bardzo krótką trasę. Najlepiej się sprawdzą suszone owoce, zbożowe batoniki, kanapki.

Na trasie wspaniale smakuje ciepła herbata, warto zatem pomyśleć o tym, żeby spakować termos.

Telefon komórkowy

A nawet dwa telefony (ostrożności w tym aspekcie nigdy zbyt wiele). Aparat ma być naładowany! Nie zapomnijcie również wpisać do listy kontaktów numer do GOPR/TOPR

Latarka/czołówka

Przydatna, gdy napotkamy jaskinię, szczelinę, czyli wszędzie tam, gdzie maluch będzie chciał koniecznie zajrzeć. Ponadto źródło światła będzie nam niezbędnie potrzebne, gdyby nie udało nam się wrócić za dnia do schroniska.

Odzież wodoodporna

W górach pogoda potrafi być bardzo kapryśna, zatem zawsze zabierajcie do plecaków kurtki lub pałatki przeciwdeszczowe. Przyda się także wodoodporna ochrona na plecak.

Zapasowe skarpetki

Niezbędne w przypadku zamoknięcia lub przegrzania stóp. W ostatnich latach na rynku pojawiły się również skarpetki wodoodporne, które mają swoją przepuszczalność, ale membrana pozwala opóźnić moment dotarcia wilgoci do stóp. Przydają się także na następny dzień, gdy zakładamy na nogi mokre buty. Warto o to zadbać, gdyż wilgoć powoduje, że skóra staje się delikatniejsza i skłonna do bardzo bolesnych odparzeń i obtarć.

Dosyć popularne wśród górskich turystów jest zakładanie na skarpetki worków foliowych. Brzmi to może zabawnie, jednak miej na uwadze to, że z powodu drobnych pęcherzy lub ran wasz weekend może się skończyć nie w sobotę, nie w niedzielę, ale już w piątek po pierwszej wędrówce.

Ciepła bluza

Gdy na nizinach świeci piękne słońce, na górze może być chłodno i wiać zimny wiatr. Dlatego bluza jest niezbędna. Najlepiej się sprawdzi cienki polar, ewentualnie z lekkim windstopperem wszytym na wysokości klatki pierwsiowej

PRZECZYTAJ: 5 nietrafionych prezentów dla dziecka

Komin lub czapeczka z daszkiem

Czapeczka koniecznie cienka z otworami wentylacyjnymi. Świetnie się sprawdzi podczas upałów, dodatkowo chroni twarz przed słońcem. Natomiast komin jest bardziej wszechstronny. Posłuży jako czapka, opaska na głowę lub wystąpi w roli szalika. Wybór należy do was.

Spodenki szybkoschnące długie i krótkie

Można  zabrać dwie pary lub kupić spodnie z odpinanymi nogawkami. W górach nietrudno o upadek, dlatego zwróćmy uwagę czy spodenki sięgają za kolana. Dziewczynkom możemy założyć legginsy. Materiał stanowi niewielką (ale jednak) ochronę.

Buty

Buty muszą mieć stosunkowo agresywny bieżnik i sztywną podeszwę (trampki, tenisówki odpadają). Gdy wychodzimy na trasę po deszczu potrafi być naprawdę ślisko. Gdy nóżki się rozjeżdżają, maluch zużywa dużo energii i może się okazać, że nie jesteście w stanie dotrzeć do zaplanowanego punktu.

W przypadku, gdy zamierzacie spędzić w górach kilka dni, zabierzcie dla dziecka zapasowe buciki. Przydadzą się także lekkie sandałki lub klapki, których dziecko będzie używało wieczorami (by noga trochę odpoczęła od buta) oraz pod prysznic. W odkrytych butach nie wychodzimy na szlak!

Apteczka podręczna

W apteczce nie może zabraknąć plasterków, bandaży, wody utlenionej, nożyczek. Na smutne chwile przydadzą się kolorowe, dziecięce plasterki dla dzieci.

Kompas, lupa, lornetka

Te przyrządy przydadzą się małemu podróżnikowi i odpędzą nudę. Nie oszukujmy się, chodzenie dla samego chodzenia i podziwiania widoków nie jest dla dziecka na dłuższą metę ciekawe. Za to podglądanie owadów, ptaków, roślin - już tak.

PRZECZYTAJ: Jaki sport wybrać dla dziecka

To jeszcze nie wszystko...

Nie zapomnijcie o:

- aparacie fotograficznym

- chusteczkach higienicznych, papierze toaletowym. Przydają się także mokre husteczki

- dokumentach osobistych

- kremie z filtrem UV

- okularach przeciwsłonecznych

- scyzoryku

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA