Capoeira dla dzieci - zalety treningów

Capoeira to zarówno zabawa, taniec jak i walka, a proporcje zależą w znacznym stopniu od charakteru i temperamentu zawodnika. Maciej Tabak właściciel Centrum Sportowego Capoeira w Sosnowcu wyjaśnia, czym jest capoeira skierowana do dzieci.

Czym jest capoeira?

Wiele osób pyta o to, czy capoeira jest grą, zabawą, tańcem czy może walką? Capoeira jest wszystkim po trochu, a proporcje zależą w znacznym stopniu od naszego charakteru i temperamentu. Osoba spokojna odnajdzie w capoeirze dużo płynnych, pełnych gracji ruchów i będzie ukierunkowana na stworzenie z drugim zawodnikiem wspólnej gry - jogo de capoeira.

Zawodnicy o bardziej zadziornym charakterze również nie będą zawiedzeni. Capoeira oferuje bowiem bogaty wachlarz technik typowo kontaktowych jak kopnięcia, obalenia czy rzuty. To od nas samych zależeć będzie na co będziemy stawiali nacisk. Rolą doświadczonego trenera jest rozwijanie umiejętności w każdym z tych aspektów, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych predyspozycji.

Capoeira pochodzi z Brazylii i oprócz czysto sportowej formy dysponuje bogatą otoczką kulturową. Piosenki w języku portugalskim oraz gra na tradycyjnych instrumentach takich jak berimbau czy atabaque to również część regularnych zajęć.

W jakim wieku można rozpocząć treningi?

W Centrum Sportowym Capoeira przyjmujemy dzieci już w wieku 4 lat. Jest to dobry czas, aby rozpocząć przygodę z tą piękną sztuką. Nie zmienia to faktu, że będąc już dorosłym również można rozpocząć trenowanie. Znamy wiele przypadków, kiedy to rodzice po namowie swoich trenujących już dzieci wstępują w szeregi capoeira.

Jak wyglądają treningi dla dzieci?

Capoeira jest formą ekspresyjną, w nieustannym ruchu, przy muzyce i z uśmiechem na ustach. Tak też wyglądają treningi. Im młodsze grupy wiekowe, tym więcej jest treningu poprzez zabawę. Stopniowo wprowadza się coraz więcej dyscypliny oraz ducha sportowej rywalizacji. Zajęcia capoeira rozwijają wszystkie cechy motoryczne.

Każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką, aby przygotować ciało do dalszych ćwiczeń i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Mogą to być np. zabawa w berka z elementami capoeira, ćwiczenia indywidualne lub w parach. Po kilku minutach rozgrzewki i rozciągania można już przystąpić do treningu właściwego. Capoeira to gra w pytanie i odpowiedź, gdzie pytaniem może być kopnięcie, a odpowiedzią odpowiedni unik. Wygrywa ten, kto zadaje więcej pytań i zna więcej odpowiedzi. Uczymy dzieci kontroli swoich ruchów, tak aby gra/walka przebiegała bezkontaktowo. Jeśli mój oponent nie zdąży z unikiem - powstrzymuję stopę tuż przed uderzeniem. Daję mu tym samym do zrozumienia, że nie zdążył zareagować w porę i zdobywam domyślny punkt.

Capoeira dla dzieciCapoeira dla dzieci Maciej Tabak Maciej Tabak

Do takiej gry często wplata się elementy gimnastyczne, takie jak stanie na rękach, gwiazda czy bardziej zaawansowane - np. salto w tył. Oczywiście zakres technik zależy od stażu treningowego i możliwości dziecka. Trudniejszych elementów akrobatycznych uczymy używając materacy czy korzystając ze specjalnych sal dla akrobatów.

Należy jednak pamiętać, że esencją capoeira jest gra oparta na płynnym poruszaniu, zwodzeniu i wymianie technik. Jeśli dziecko nie jest jeszcze przygotowane fizycznie do akrobacji, nie należy się zniechęcać, capoeira jest bardzo bogata w techniki mniej wymagające. Z czasem dziecko nabierze odpowiedniej gibkości i dynamiki.Zadaniem instruktora jest, aby dziecko wykonało trening na miarę swoich możliwości i bez stresu, że czegoś jeszcze nie potrafi. Najważniejsza jest przyjemność i satysfakcja z ćwiczeń. Jako trenerzy doskonale rozumiemy, że na zajęciach lepiej mieć ochotników niż niewolników.

Korzyści z treningów capoeiry

Na temat korzyści z trenowania capoeira można by napisać spory rozdział książkowy. Skupmy się zatem na tych najważniejszych. Przede wszystkim capoeira to wszechstronny rozwój fizyczny, zaczynając od takich oczywistych spraw jak zwiększanie siły, szybkości, gibkości a kończąc na rozwoju równowagi, koordynacji ruchowej czy tzw. świadomości ruchu własnego ciała.

Gry capoeira wyostrzają takie cechy jak refleks oraz czas reakcji i podejmowania decyzji. Uczymy dzieci, że upadek to nie powód do wstydu, ale naturalny krok na drodze do rozwoju. Podczas większych imprez sportowych, uczniowie mają okazję spotkać się i grać capoeira nie tylko z rówieśnikami. Starsi potrafią grać z młodszymi, początkujący z zaawansowanymi, kobiety z mężczyznami itd. Przy takim przekroju uczymy się wzajemnego szacunku i zrozumienia dla swoich naturalnych ograniczeń.

Adepci CS Capoeira zawiązują często trwałe przyjaźnie przy okazji licznych zgrupowań czy obozów sportowych. Nie można pominąć ważnego czynnika jakimi są właśnie podróże, od tych małych, jak wycieczki, obozy w kraju, aż po zagraniczne zgrupowania w Europie czy Brazylii. Do tego wszystkiego dochodzi wspomniana wcześniej otoczka kulturowa. Śpiew, klaskanie w dłonie i wspólne tworzenie jednego organizmu jakim jest roda de capoeira (krąg capoeira) to niesamowite przeżycie nie tylko dla dzieci.

Capoeira dla dzieciCapoeira dla dzieci Maciej Tabak Maciej Tabak

Dwie osoby prowadzą grę capoeira, podczas gdy cała reszta ustawiona dookoła gra na instrumentach, śpiewa i żywo reaguje na to co dzieje się w środku. To samonapędzające się koło energii. Nie ma sędziego ani odmierzania czasu, gracze sami regulują ten proces. Jednocześnie tworzymy więzi wspólnoty oraz pole do zaprezentowania indywidualnych umiejętności. Capoeira to naszym zdaniem najbardziej wszechstronnie rozwijający sport na świecie.

Czy treningi capoeiry są bezpieczne?

Kontuzje są naturalną częścią każdej aktywności fizycznej jednak na naszych treningach występują bardzo rzadko. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Po pierwsze trener, który organizuje zajęcia, dobiera ćwiczenia oraz ich kolejność w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym. Po drugie metodologia nauczania zakłada poszanowanie zdrowia własnego i współtrenujących.

W capoeirze nie używa się ochraniaczy, nie blokuje się ciosów. Wszystko opiera się na unikach, obserwacji i kontroli swoich ruchów. Jeśli przed treningiem uczniowie zgłaszają jakieś drobne kontuzje, to są zwykle spowodowane grą w piłkę, jazdą na rowerze czy innych aktywnościach poza treningiem.

Dlaczego capoeira podoba się dzieciom?

Powodów jest kilka. Capoeira jest widowiskowa, dzieci oglądające pokazy capoeiry są pod wielkim jej wrażeniem - akrobacje, szybkie kopnięcia - to jest dla dzieci bardzo atrakcyjne. Zajęcia nie są nudne. Nie stoimy w ciszy i nie powtarzamy tych samych ruchów setki razy.

Oczywiście trening wymaga pewnej systematyki ale forma jest zmieniana na tyle często, że dziecko nawet nie zauważa, że wielokrotnie utrwala te same techniki. Kolejnym powodem, dla którego capoeira jest fajna to z pewnością atmosfera. Zatarta granica pomiędzy zabawą a treningiem skutkuje tym, iż dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że już trenują. No i ostatecznie jest różnorodność jaką oferuje capoeira. Mamy śpiew, grę na instrumentach, kilka razy w roku są mistrzowie z Brazylii. Po prostu zawsze coś się dzieje. Mimo, iż capoeira dopiero od 20 lat rozwija się w Polsce, już widać, że ma duże grono zwolenników i ogromny potencjał na przyszłość. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić wszystkich na pierwsze zajęcia. Do zobaczenia w roda de capoeira!

Autor:

Maciej Tabak (Professor Biscoito) - Grupa Capoeira Camangula, właściciel Centrum Sportowego Capoeira w Sosnowcu www.capoeira.sosnowiec.pl

Czym właściwie jest Capoeira?

Grą, zabawą, tańcem czy może walką? Capoeira jest wszystkim po trochu, a proporcje zależą w znacznym stopniu od naszego charakteru i temperamentu. Osoba spokojna odnajdzie w capoeirze dużo płynnych, pełnych gracji ruchów i będzie ukierunkowana na stworzenie z drugim zawodnikiem wspólnej gry - jogo de capoeira. Zawodnicy o bardziej zadziornym charakterze również nie będą zawiedzeni. Capoeira oferuje bowiem bogaty wachlarz technik typowo kontaktowych jak kopnięcia, obalenia czy rzuty. To od nas samych zależeć będzie na co będziemy stawiali nacisk. Rolą doświadczonego trenera jest rozwijanie umiejętności w każdym z tych aspektów, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych predyspozycji. Capoeira pochodzi z Brazylii i oprócz czysto sportowej formy dysponuje bogatą otoczką kulturową. Piosenki w języku portugalskim oraz gra na tradycyjnych instrumentach takich jak berimbau czy atabaque to również część regularnych zajęć.

Ad. 2. W jakim wieku można rozpocząć treningi?

W Centrum Sportowym Capoeira przyjmujemy dzieci już w wieku 4 lat. Jest to dobry czas, aby rozpocząć przygodę z tą piękną sztuką. Nie zmienia to faktu, że będąc już dorosłym również można rozpocząć trenowanie. Znamy wiele przypadków, kiedy to rodzice po namowie swoich trenujących już dzieci wstępują w szeregi capoeira.

Ad. 3. Jak wyglądają treningi dla dzieci?

Capoeira jest formą ekspresyjną, w nieustannym ruchu, przy muzyce i z uśmiechem na ustach. Tak też wyglądają treningi. Im młodsze grupy wiekowe, tym więcej jest treningu poprzez zabawę. Stopniowo wprowadza się coraz więcej dyscypliny oraz ducha sportowej rywalizacji. Zajęcia capoeira rozwijają wszystkie cechy motoryczne. Każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką, aby przygotować ciało do dalszych ćwiczeń i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Mogą to być np. zabawa w berka z elementami capoeira, ćwiczenia indywidualne lub w parach. Po kilku minutach rozgrzewki i rozciągania można już przystąpić do treningu właściwego. Capoeira to gra w pytanie i odpowiedź, gdzie pytaniem może być kopnięcie, a odpowiedzią odpowiedni unik. Wygrywa ten, kto zadaje więcej pytań i zna więcej odpowiedzi. Uczymy dzieci kontroli swoich ruchów, tak aby gra/walka przebiegała bezkontaktowo. Jeśli mój oponent nie zdąży z unikiem - powstrzymuję stopę tuż przed uderzeniem. Daję mu tym samym do zrozumienia, że nie zdążył zareagować w porę i zdobywam domyślny punkt. Do takiej gry często wplata się elementy gimnastyczne, takie jak stanie na rękach, gwiazda czy bardziej zaawansowane - np. salto w tył. Oczywiście zakres technik zależy od stażu treningowego i możliwości dziecka. Trudniejszych elementów akrobatycznych uczymy używając materacy czy korzystając ze specjalnych sal dla akrobatów. Należy jednak pamiętać, że esencją capoeira jest gra oparta na płynnym poruszaniu, zwodzeniu i wymianie technik. Jeśli dziecko nie jest jeszcze przygotowane fizycznie do akrobacji, nie należy się zniechęcać, capoeira jest bardzo bogata w techniki mniej wymagające. Z czasem dziecko nabierze odpowiedniej gibkości i dynamiki.

Zadaniem instruktora jest, aby dziecko wykonało trening na miarę swoich możliwości i bez stresu, że czegoś jeszcze nie potrafi. Najważniejsza jest przyjemność i satysfakcja z ćwiczeń. Jako trenerzy doskonale rozumiemy, że na zajęciach lepiej mieć ochotników niż niewolników.

Ad. 4. Jakie korzyści niesie ze sobą capoeira?

Na temat korzyści z trenowania capoeira można by napisać spory rozdział książkowy. Skupmy się zatem na tych najważniejszych. Przede wszystkim capoeira to wszechstronny rozwój fizyczny, zaczynając od takich oczywistych spraw jak zwiększanie siły, szybkości, gibkości a kończąc na rozwoju równowagi, koordynacji ruchowej czy tzw. świadomości ruchu własnego ciała. Gry capoeira wyostrzają takie cechy jak refleks oraz czas reakcji i podejmowania decyzji. Uczymy dzieci, że upadek to nie powód do wstydu, ale naturalny krok na drodze do rozwoju. Podczas większych imprez sportowych, uczniowie mają okazję spotkać się i grać capoeira nie tylko z rówieśnikami. Starsi potrafią grać z młodszymi, początkujący z zaawansowanymi, kobiety z mężczyznami itd. Przy takim przekroju uczymy się wzajemnego szacunku i zrozumienia dla swoich naturalnych ograniczeń. Adepci CS Capoeira zawiązują często trwałe przyjaźnie przy okazji licznych zgrupowań czy obozów sportowych. Nie można pominąć ważnego czynnika jakimi są właśnie podróże, od tych małych, jak wycieczki, obozy w kraju, aż po zagraniczne zgrupowania w Europie czy Brazylii. Do tego wszystkiego dochodzi wspomniana wcześniej otoczka kulturowa. Śpiew, klaskanie w dłonie i wspólne tworzenie jednego organizmu jakim jest roda de capoeira (krąg capoeira) to niesamowite przeżycie nie tylko dla dzieci. Dwie osoby prowadzą grę capoeira, podczas gdy cała reszta ustawiona dookoła gra na instrumentach, śpiewa i żywo reaguje na to co dzieje się w środku. To samonapędzające się koło energii. Nie ma sędziego ani odmierzania czasu, gracze sami regulują ten proces. Jednocześnie tworzymy więzi wspólnoty oraz pole do zaprezentowania indywidualnych umiejętności. Capoeira to naszym zdaniem najbardziej wszechstronnie rozwijający sport na świecie.

Ad. 5. Czy jest to bezpieczne?

Kontuzje są naturalną częścią każdej aktywności fizycznej jednak na naszych treningach występują bardzo rzadko. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Po pierwsze trener, który organizuje zajęcia, dobiera ćwiczenia oraz ich kolejność w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym. Po drugie metodologia nauczania zakłada poszanowanie zdrowia własnego i współtrenujących. W capoeirze nie używa się ochraniaczy, nie blokuje się ciosów. Wszystko opiera się na unikach, obserwacji i kontroli swoich ruchów. Jeśli przed treningiem uczniowie zgłaszają jakieś drobne kontuzje, to są zwykle spowodowane grą w piłkę, jazdą na rowerze czy innych aktywnościach poza treningiem.

Ad. 6. Dlaczego capoeira może być dla dzieci fajna?

Bardzo dobre pytanie. Takich powodów jest kilka. Capoeira jest widowiskowa, dzieci oglądające pokazy capoeiry są pod wielkim jej wrażeniem - akrobacje, szybkie kopnięcia - to jest dla dzieci bardzo atrakcyjne. Zajęcia nie są nudne. Nie stoimy w ciszy i nie powtarzamy tych samych ruchów setki razy. Oczywiście trening wymaga pewnej systematyki ale forma jest zmieniana na tyle często, że dziecko nawet nie zauważa, że wielokrotnie utrwala te same techniki. Kolejnym powodem, dla którego capoeira jest fajna to z pewnością atmosfera. Zatarta granica pomiędzy zabawą a treningiem skutkuje tym, iż dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że już trenują. No i ostatecznie jest różnorodność jaką oferuje capoeira. Mamy śpiew, grę na instrumentach, kilka razy w roku są mistrzowie z Brazylii. Po prostu zawsze coś się dzieje. Mimo, iż capoeira dopiero od 20 lat rozwija się w Polsce, już widać, że ma duże grono zwolenników i ogromny potencjał na przyszłość. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić wszystkich na pierwsze zajęcia. Do zobaczenia w roda de capoeira!

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.