Badminton. Koszty uprawiania tego sportu

Koszty trenowania dyscypliny jaką badminton nie są duże z racji na to, iż to często klub pokrywa część z nich. O finansowych realiach gry w badmintona opowiada Jacek Jagodziński - trener w UKSB Milenium.

Badminton - koszty uprawiania tego sportu

Uprawianie badmintona nie generuje bardzo wysokich kosztów w przeciwieństwie np. do tenisa, którego wyczynowo trenują wyłącznie osoby mające silne wsparcie finansowe rodziny.

Dziecko rozpoczynające regularne treningi badmintona w klubie opłaca zazwyczaj wyłącznie składkę miesięczną w wysokości 100-200zł. Jest to uzależnione najczęściej od klubu i ilości treningów w miesiącu.

W ramach takiej opłaty otrzymuje trenera, halę, lotki i rakiety. Nie ma innych opłat.

Jak widać na początku nie potrzeba kupować rakiet. To najczęściej rodzice robią dopiero jak dziecko zdecyduje się na poważne trenowanie badmintona. Wtedy zakup pierwszej rakiety to ok.150-250zł plus do tego torba na rakiety za 100-150zł.

Odnośnie odzieży i obuwia to również na początku wystarczy to w czym dziecko ćwiczy na lekcjach W-F w szkole.

W późniejszym etapie zawodnicy kupują już profesjonalne , specjalistyczne obuwie do sportów halowych.

Przy uprawianiu badmintona na poziomie klubowym, kiedy młody zawodnik zaczyna startować regularnie w turniejach dochodzą koszty opłat startowych czy też np. transportu na turnieje. Nie są to wysokie opłaty. Start w turnieju to zazwyczaj 25-50zł.

W naszym klubie wiele kosztów turniejowych opłaca właśnie klub. Wyżywienie czy noclegi pozostają po naszej stronie więc rodzice nie muszą ponosić bardzo dużych kosztów.

Z tego powodu badminton jest dostępny praktycznie dla wszystkich.

Trochę inaczej kształtują się koszty uprawiania badmintona przez osoby dorosłe, które traktują go amatorsko.

W takim układzie przy treningach indywidualnych trzeba zapłacić za kort (ok.30-60zł za godzinę), wynajęcie trenera (50-120zł za godzinę), mieć często własne lotki.

Taniej jest trenować w grupach. Wtedy przy opłacie w okolicach 35-60zł za trening można mieć to wszystko co wymieniłem powyżej lecz znacznie taniej. Wtedy zazwyczaj jest jeden trener na 4-8 zawodników.

W naszym klubie amatorskim Badsport (www.klubbadmintona.pl) bazujemy właśnie głównie na treningach grupowych. Jest to znacznie tańsze dla chętnych, a treningi i tak są zindywidualizowane tzn. dostosowane do potrzeb trenujących. Nie wszyscy w grupie robią to samo na zajęciach. Trenerzy dobierają ćwiczenia do poziomu zaawansowania uczestników.

Koszty i rodzaje lotek.

W badmintonie rozróżniamy dwa typy lotek: piórowe (profesjonalne) i nylonowe.

Nylonowymi trenują dzieci na początkowym etapie szkolenia oraz amatorzy. Choć ci amatorscy zawodnicy, którzy wchodzą już na poziom turniejowy zaczynają korzystać z lotek piórowych.

Koszt puszki lotek nylonowych to ok.40zł. Zawiera 6 sztuk i wystarcza to na wiele treningów.

Koszt tuby lotek piórowych zawierających 12 sztuk to 50-150zł. Ale żywotność tych lotek jest bardzo krótka. Jeśli złamie się 1-2 pióra lotka traci swoje właściwości lotne i trzeba ją wymienić. Jak widać koszty gry "piórami" rosną znacznie.

Jest to też największy, oprócz wynajmu hal treningowych, koszt dla klubów, które prowadzą szkolenie wyczynowe jak nasz UKSB Milenium Warszawa (www.klubmilenium.pl).

Ceny rakiet.

Rakiety rekreacyjne dla dzieci można już kupić od ok.50zł. Mówię tu o rakietach firm specjalizujących się w produkcji sprzętu do badmintona, a nie o rakietach typu "chińskiego" kupionego w markecie.

Sprzęt dla osób początkujących to ceny w granicach 100-200zł.

Najdroższe modele rakiet dostępne na rynku to obecnie ok.600-700zł.

Specjalistyczne obuwie.

Można już kupić w granicach 170-200zł. Szukajmy butów do sportów halowych, ale z wyłączenie piłki halowej. Te się nie nadają z uwagi na brak tzw. wkładek amortyzujących w tylnej części obuwia. W badmintonie dużo skaczemy i jest to bardzo ważne. Buty do piłki halowej powodują "odbicia" pięt i bolesność.

Drugim ważnym elementem są systemy zapewniające stabilizację i zapobiegające skręceniom w stawach skokowych.

Trzeci istotny element to podeszwa. Musi być dosyć płaska, bez ostrych krawędzi (które mogą spowodować zablokowanie buta na korcie i skręcenie) i obowiązkowo nie śliska. Podeszwy butów specjalistycznych łatwo odróżnić, ponieważ mają specyficzne "bieżniki" zapewniające dobre starty i przyczepność.

Na rynku jest mnóstwo producentów oferujących naprawdę dobre obuwie. Warto w nie inwestować również z powodów zdrowotnych. Systemy amortyzujące powodują, że stawy skokowe i kolanowe zwłaszcza naszych dzieci są chronione.

Sponsorzy.

Badminton ma z tym duży problem w naszym kraju. Jesteśmy dyscypliną olimpijską lecz w Polsce mało popularną i rzadko obecną w TV. Stąd o pozyskanie sponsorów jest bardzo trudno.

Koszty uprawiania ponoszę rodzice i kluby, które posiadają czasem dofinansowanie z budżetu państwa, lecz zazwyczaj muszą stać za tym dobre wyniki zawodników danego klubu.

Trochę łatwiej jest o sponsorów w mniejszych miejscowościach, gdzie działa lokalny patriotyzm. W dużych miastach jest to duży problem.

Uprawianie badmintona nie generuje bardzo wysokich kosztów. Rodzice dziecka rozpoczynającego regularne treningi w klubie opłacają zazwyczaj wyłącznie składkę miesięczną w wysokości 100-200zł. Jest to uzależnione najczęściej od klubu i ilości treningów w miesiącu. W ramach takiej opłaty otrzymuje trenera, halę, lotki i rakiety.

Odzież

Na początku wystarczy sportowa odzież , w której  dziecko ćwiczy na lekcjach WF w szkole. W późniejszym etapie zawodnicy kupują już profesjonalne, specjalistyczne obuwie do sportów halowych.

Turnieje

Przy uprawianiu badmintona na poziomie klubowym, kiedy młody zawodnik zaczyna startować regularnie w turniejach, dochodzą koszty opłat startowych czy też np. transportu na turnieje. Start w turnieju to zazwyczaj 25-50zł, często wiele dodatkowych kosztów opłaca klub, takie jak np. wyżywienie czy nocleg. Z tego powodu badminton jest dostępny praktycznie dla wszystkich.

Treningi grupowe

Trochę inaczej kształtują się koszty uprawiania badmintona przez osoby dorosłe, które traktują go amatorsko.W takim układzie przy treningach indywidualnych trzeba zapłacić za kort (ok.30-60zł za godzinę), wynajęcie trenera (50-120zł za godzinę), mieć często własne lotki.Taniej jest trenować w grupach. Wtedy przy opłacie w okolicach 35-60zł za trening można mieć to wszystko co wymieniłem powyżej lecz znacznie taniej. Wtedy zazwyczaj jest jeden trener na 4-8 zawodników.

W takim przypadku trenerzy dobierają ćwiczenia do poziomu zaawansowania uczestników.

Koszty i rodzaje lotek

W badmintonie rozróżniamy dwa typy lotek: piórowe (profesjonalne) i nylonowe. Nylonowymi trenują dzieci na początkowym etapie szkolenia oraz amatorzy. Choć ci amatorscy zawodnicy, którzy wchodzą już na poziom turniejowy zaczynają korzystać z lotek piórowych.Koszt puszki lotek nylonowych to ok. 40zł. Zawiera 6 sztuk i wystarcza to na wiele treningów.Koszt tuby lotek piórowych zawierających 12 sztuk to 50-150zł. Ale żywotność tych lotek jest bardzo krótka. Jeśli złamie się 1-2 pióra lotka traci swoje właściwości lotne i trzeba ją wymienić. Jak widać koszty gry "piórami" rosną znacznie.

Ceny rakiet

Rakiety rekreacyjne dla dzieci można już kupić od ok.50zł. Mówię tu o rakietach firm specjalizujących się w produkcji sprzętu do badmintona, a nie o rakietach typu "chińskiego" kupionego w markecie.Sprzęt dla osób początkujących to ceny w granicach 100-200zł. Najdroższe modele rakiet dostępne na rynku to obecnie ok.600-700zł.

Specjalistyczne obuwie

Buty można już kupić w granicach 170-200zł. Szukajmy butów do sportów halowych, ale z wyłączeniem piłki halowej. Te się nie nadają z uwagi na brak tzw. wkładek amortyzujących w tylnej części obuwia. W badmintonie dużo skaczemy i jest to bardzo ważne. Buty do piłki halowe j powodują "odbicia" pięt i bolesność.Drugim ważnym elementem są systemy zapewniające stabilizację i zapobiegające skręceniom w stawach skokowych. Trzeci istotny element to podeszwa. Musi być dosyć płaska, bez ostrych krawędzi (które mogą spowodować zablokowanie buta na korcie i skręcenie) i obowiązkowo nie śliska. Podeszwy butów specjalistycznych łatwo odróżnić, ponieważ mają specyficzne "bieżniki" zapewniające dobre starty i przyczepność. Na rynku jest mnóstwo producentów oferujących naprawdę dobre obuwie. Warto w nie inwestować również z powodów zdrowotnych. Systemy amortyzujące powodują, że stawy skokowe i kolanowe zwłaszcza naszych dzieci są chronione.

Sponsorzy

Badminton ma z tym duży problem w naszym kraju. Jesteśmy dyscypliną olimpijską lecz w Polsce mało popularną i rzadko obecną w TV. Stąd o pozyskanie sponsorów jest bardzo trudno.Koszty uprawiania ponoszę rodzice i kluby, które posiadają czasem dofinansowanie z budżetu państwa, lecz zazwyczaj muszą stać za tym dobre wyniki zawodników danego klubu.Trochę łatwiej jest o sponsorów w mniejszych miejscowościach, gdzie działa lokalny patriotyzm. W dużych miastach jest to duży problem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Badminton dla dzieci. Rekreacja czy wyczyn?

Jacek Jagodziński - trener UKSB Milenium Warszawa. Wychowawca 18 mistrzów i medalistów mistrzostw Polski. Reprezentant Polski, zdobywca tytułów mistrza Polski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Prowadzi treningi indywidualne i grupowe dla dzieci i dorosłych. Więcej na stronach www.klubmilenium.pl oraz www.klubbadmintona.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.