Skręcenie stawu skokowego u dzieci. Sposoby na zapobieganie i leczenie urazu

Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęstszych kontuzji, która może przydarzyć się każdemu, nie tylko osobie uprawiającej sport. Niewinne wygięcie stopy podczas spaceru potrafi wywołać silny ból i opuchnięcie kostki. Dzieci są szczególnie narażone na tego typu urazy. O tym jak zapobiegać skręceniom stawu skokowego, a także jak je leczyć, rozmawiamy z Pawłem Szczygłem, fizjoterapeutą Fizjokinetik
Czym jest skręcenie stawu skokowego?

Do skręcenia stawu skokowego dochodzi najczyściej w czasie biegania, skakania, kiedy stopa zostaje źle ustawiona względem podłoża i dochodzi do nadmiernego odwrócenia (inwersji). W tym przypadku uszkodzone zostają więzadła od strony bocznej, a także torebka stawowa.

Innym częstym mechanizmem uszkodzeń stawu skokowego są urazy mechaniczne np. podczas grania w piłkę, kiedy zawodnik zostaje kopnięty w część boczną kostki i dochodzi do uszkodzenia części przyśrodkowej aparatu więzadłowo-torebkowego.

Jakie są najczęstsze przyczyny skręcenia?

Przyczyna kontuzji jest przeważnie wieloczynnikowa, mogą na nią wpływać: źle przeprowadzona rozgrzewka, nadmierne zmęczenie bądź uwarunkowania biomechaniczne, takie jak zwiększone lub obniżone napięcia mięśniowe czy zaburzona koordynacja nerwowo-mięśniowa, co często się zdarza, ponieważ dziecko szybko rośnie i nie zawsze układ nerwowy rozwija się równomiernie z układem mięśniowym.

Czy możemy zapobiegać kontuzji?

Oczywiście. Zapobiegać jest zawsze lepiej niż leczyć. W dużym stopniu można zmniejszyć ryzyko kontuzji przez:

Ćwiczenia propriorecepcji czyli czucia głębokiego (ćwiczenia równoważne, na dyskach sensorycznych, mini trampolinach),

Ćwiczenia koordynacji (drabinka koordynacyjna, mini płotki) powinny być podstawowym elementem treningu u dzieci

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne

Prawidłowa rozgrzewka,

Rozsądny trening dostosowany do poziomu ćwiczących,

Odpowiednie obuwie

Są to elementy, które w znaczmy stopniu zmniejszają ryzyko kontuzji ale 100% ich nie wyeliminują

Co robić, jeśli skręcenie już wystąpiło. Czy powinniśmy z dzieckiem skierować się do lekarza, czy może wystarczą domowe sposoby lecznicze?

Każdy najdrobniejszy uraz powinien być zdiagnozowany przez lekarza specjalistę. W wyniku urazu dochodzi do naderwania torebki stawowej, więzadeł, powstaje obrzęk i często krwiak wymaga fachowego leczenia. Nie wystarczą wtedy domowe sposoby jak okłady z kapusty.

Natomiast bezpośrednio po urazie trzeba kostkę obłożyć lodem i położyć się na plecach z noga uniesioną do góry, żeby zapobiegać nadmiernemu obrzękowi, który może spowolnić proces leczenia.

Jak zwykle wygląda rehabilitacja?

W zależności od rozległości urazu stosujemy odpowiednie leczenie. Lekkie naciągniecie torebki stawowej, więzadeł, wymaga założenie buta stabilizującego na 10-14 dni. Skręcenie II lub III stopnia, unieruchomienie(longeta) na okres 3. tygodni (II stopień) lub 4-6 tygodni (III stopień). Leczenie można wspomagać już od pierwszej doby po urazie odpowiednimi zabiegami fizykalnymi, takimi jak: laser, pole magnetyczny czy krioterapia, które w znacznym stopniu przyczynią się do przyspieszenia procesu gojenia. Po okresie unieruchomienia konieczne są ćwiczenia, które przewrócą prawidłową ruchomość w stawie skokowym, napięcie mięśniowe oraz przygotują do powrotu do pełnej aktywności sportowej. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty są kluczowe, żeby staw odzyskał pełną funkcję i żeby nie doszło do nawykowego skręcenia stawu skokowego co się często zdarza po źle przeprowadzonej rehabilitacji lub jej braku.

Paweł Szczygieł - fizjoterapeuta, Fizjokinetik , CrossFit MGW

Więcej o:
Komentarze (3)
Skręcenie stawu skokowego u dzieci. Sposoby na zapobieganie i leczenie urazu
Zaloguj się
  • malamikaa

    0

    Jak moja córka skręciła nogę to miałyśmy zabiegi zlecone zabiegi i robili nam je na Słomczyńskiego w Krakowie. Panie mają dobre podejście do dzieci, jest miło i przyjaźnie. Dziecko dało radę dzięki temu wytrzymać podczas zabiegów. rehabilitacje. org tam możecie sobie sprawdzić gdzie jest najbliżej dla was,

  • diabelskipomiot

    Oceniono 1 raz 1

    Mnie to dziwi przede wszystkim, że wielu rodziców bagatelizuje tego rodzaju obrażenia, składając to na karb stłuczeń jakie się dzieciakom na co dzień zdarzają, choćby na wf-ie. Z nauczycielami jest zresztą podobnie. A ważna jest właśnie pierwsza reakcja przyłożyć coś zimnego, posmarować np. dip rilifem - mentol też schłodzi, zapobiegnie rozwojowi opuchlizny, od ręki złagodzi nieco ból.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX