Jakie cechy powinien posiadać dobry trener?

Zaprowadzając dziecko do szkółki sportowej liczymy się z tym, że trener na czas zajęć przejmuje nad nim pełną opiekę. Skąd jednak możemy mieć pewność, że zostawiamy malca w dobrych rękach?

rusz sięTrener bez papierów

W 2013 roku nastąpiła deregulacja zawodów trenera oraz instruktora sportu. Oznacza to, że aby dana osoba objęła grupę zawodników musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań. Nie określono jednak żadnych obostrzeń skąd daną wiedzę, doświadczenie i umiejętności należy zdobyć. - W dzisiejszych czasach każdy może zostać trenerem, nowe przepisy otworzyły wielu osobom dojście do nauczania sportu. Osoba, która prowadzi zajęcia z dziećmi, musi znać metodykę nauczania danej dyscypliny, teorię szkolenia oraz mieć pedagogiczne podejście do dziecka - mówi Małgorzata Skierczyńska, trenerka judo w Akademii Młodego Sportowca w Ełku - Trener powinien również "czuć" dyscyplinę, którą uczy. Należałoby zatem chociaż liznąć jej zasady, techniki i historię.

To z kolei sugeruje, że najlepszym trenerem będzie były zawodnik, który sam na sobie poznawał przez lata mechanizmy zróżnicowanego treningu. Osoba, która przed laty robiła wyniki, na pewno może cieszyć się większym autorytetem, aniżeli sportowiec-amator. Nie oznacza to jednak, że pasjonat danej dyscypliny nie będzie potrafił nauczać innych. Wielu z nich, to tytani pracy, którzy żyją sportem, zgłębiają wiedzę i na bazie obserwacji, własnych doświadczeń i "połykania" specjalistycznej literatury mają odpowiednią podstawę, aby prowadzić zajęcia. - Najgorzej jeśli taka osoba nie ma ani osiągnięć sportowych, ani wymaganej wiedzy. A wiedza jest duża, bo składa się na nią wiele aspektów: teoria ogólna, a więc anatomia człowieka, fizjologia, biomechanika, biologia, biochemia, antropologia, metodyka, teoria sportu, pedagogika, psychologia oraz teoria specjalistyczna danej dyscypliny m.in. metodyka nauczania, zagadnienia techniczne i taktyczne, już nie mówiąc o wiedzy praktycznej w prowadzeniu zajęć, treningów, obozów - twierdzi Wojciech Kosowski, trener personalny oraz dwukrotny Mistrz Świata Muay Thai.

Mimo deregulacji wciąż funkcjonują kursy instruktorskie i trenerskie. Cieszą się one nieustającym zainteresowaniem, co sugeruje, że jednak ludzie chcą się dokształcać i czerpać wiedzę od doświadczonych nauczycieli. W przypadku prowadzenia zajęć z najmłodszymi, ważna jest jeszcze jedna rzecz. - Dobrze, jeśli trener posiada wykształcenie pedagogiczne, gdyż praca z dziećmi wymaga specjalistycznej wiedzy dotyczącej rozwoju maluchów, ich zachowań, sposobów reagowania na nie jak również odpowiednich zabiegów motywacyjnych - mówi Łukasz Polak, trener drugiej klasy piłki nożnej oraz instruktor Przedszkoliada.pl.

Wykształcenie to nie wszystko

Strona internetowa szkółki zachęca pozytywnymi komentarzami i zdjęciami , a na ścianach w korytarzu wisi niezliczona liczba dyplomów z kursów. Nie zawsze jednak rzeczywistość wygląda tak optymistycznie. Problem czasem leży nie w braku wykształcenia, a w nieodpowiednim podejściu do swoich zawodników. - Dobry trener musi przede wszystkim cechować się cierpliwością, gdyż praca z dziećmi nie należy do łatwych - mówi Łukasz Polak - musi zdobyć ich sympatię, ale również nie dać sobie wejść na głowę. Małgorzata Skierczyńska dodaje - Do pracy z dziećmi niezbędna jest konsekwencja, gdyż dzieciaki szybko wyczują granicę i będą próbowały ją przekraczać. 

Problemem niektórych trenerów jest ich nadmierna ambicja. - Nikt w wieku 5-7 lat nie będzie trenował jak mistrz olimpijski. Na to przyjdzie czas. Szybkie dojście do najwyższego poziomu sportowego może wypalić zawodnika, a przetrenowanie doprowadzić do kontuzji - podkreśla pani Małgorzata. Trener "idealny" powinien być otwarty na potrzeby dzieci, pomysłowy, a sam trening, urozmaicony. Ponad wszystkie cechy treningu wybija się kwestia bezpieczeństwa. - Trener musi cechować się organizacją zajęć na wysokim poziomie, zdolnością przewidywania, pełnym zaangażowaniem. Bez tego trudno mówić o bezpiecznym treningu - mówi Łukasz Polak.

Młodość vs doświadczenie

Młody trener może być świetnym prowadzącym, jeśli tylko jest kreatywny i otwarty na zdobywanie wiedzy - przekonuje pan Łukasz. Bogata wyobraźnia prowadzącego nie może jednak zastępować intensywnego samorozwoju oraz ciągłego wzbogacania wiedzy trenerskiej i pedagogicznej. Młody prowadzący może stać się kimś w rodzaju starszego kolegi, musi jednak pamiętać o jednoczesnym budowaniu autorytetu. Bez względu na wiek, trener powinien wciąż się dokształcać i podążać za temperamentem dzieci. Zajęcia przez niego prowadzone muszą być atrakcyjne i ciekawe. Pomocne będzie również poczucie humoru i umiejętność "przeobrażenia" się w dziecko. - Do pracy z dziećmi potrzebna jest odpowiednia charyzma, specyficzny rodzaj dyscypliny oraz empatii - mówi Małgorzata Skierczyńska - trener musi sam czuć, że jest odpowiednią osobą, na odpowiednim miejscu.

Trener pod lupą

Rodzic ma pełne prawo, aby móc poznać trenera, porozmawiać z nim, a także zostać z dzieckiem na pierwszych zajęciach. Osoba prowadząca treningi sportowe dla dzieci powinna być otwarta na współpracę z opiekunem, zgłaszać wszelkie problemy, jak również informować o postępach dziecka lub o ich braku. Ważne jest zaufanie i świadomość, że malec jest pod dobrą opieką. Jak się o tym przekonać? - Kilka podstawowych pytań powinno dać nam obraz kompetencji prowadzącego. Warto interesować się kim jest trener, próbować go poznać i dowiedzieć się, czy może pochwalić się ukończeniem stosownych kursów i szkoleń - mówi Łukasz Polak. Rodzic może również posiłkować się informacjami pochodzącymi od sąsiadów, znajomych lub z Internetu. - Na końcu i tak weryfikują wszystko dzieci - kwituje pan Łukasz.