Snowboard dla dzieci. Pierwsza wyprawa na stok

Jazda na snowboardzie kojarzy się ze sportem uprawianym głównie przez nastolatków. Tymczasem z zabaw na stoku mogą korzystać już nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed pierwszą lekcją snowboardu

Iwona Ludwinek-Zarzeka: Kiedy możemy wprowadzać dziecko w przygodę ze snowboardem?

Paweł Jędrzejewski Fun Wind: Realnie można rozpocząć naukę jazdy na snowboardzie w 3 roku życia, czyli w tym samym czasie co jazdy na nartach. Chodzi tu zarówno o przygotowanie motoryczne dziecka, dostępny sprzęt, jak i możliwości przyswajania przez dziecko informacji i koncentrowanie się na ich wykonaniu. Oczywiście wprowadzając dziecko w świat snowboardu, tak jak przy innych dyscyplinach sportu, skupiamy się na formie zabawowej .

Sprzęt kupujemy, czy wypożyczamy?

Ponieważ dziecko szybko rośnie, można wypożyczać sprzęt. Należy jednak pamiętać, że musi być on dostosowany do warunków fizycznych dziecka. Uczenie malucha na zbyt długiej lub zbyt twardej desce lub w za dużych butach nie ma sensu i przynosi więcej szkody niż pożytku. I tu jednak pojawia się problem. Niewiele firm na świecie produkuje sprzęt dla małych dzieci, jak również niewiele wypożyczalni posiada go w swoim asortymencie. W związku z tym doboru sprzętu najlepiej dokonać z fachowym sprzedawcą w sklepie i potem wybierać pomiędzy wypożyczeniem, a zakupem.

Jak przygotować dziecko kondycyjnie przed wejściem na stok?

Każda forma aktywności fizycznej przygotowuje dziecko do uprawiania nowej dyscypliny sportu i tak jest również w przypadku snowboardu. W zabawach ruchowych i suchej zaprawie przed zajęciami na śniegu polecam położenie nacisku na ćwiczenia równowagi.

Czy rodzic może sam podjąć się nauczania dziecka jazdy na snowboardzie?

Rodzic będzie zawsze największym autorytetem dla małego dziecka, dlatego wspólne sportowe zabawy całej rodziny są szalenie ważne. Poza tym wspólne ćwiczenie np. równowagi z małym dzieckiem może okazać się trudniejsze dla rodzica niż dla dziecka, więc zapewne jeszcze sami na tym skorzystamy. Jeśli jednak nie mamy czasu lub doświadczenia, a jest możliwość zapisania dziecka na treningi ogólnorozwojowe to oczywiście warto to zrobić. Nie muszę dodawać, że im więcej zajęć jest prowadzonych na świeżym powietrzu, tym lepiej.

Czy na wczesnym etapie nauki powinniśmy skupiać się na technice zjazdów?

Zawsze zaczynamy od elementów łatwiejszych stopniowo przechodząc do trudniejszych. Oczywiście najpierw należy oswajać dziecko z deską, cieszyć się razem z nim, że podejmuje próby i nie wymagać zbyt wiele na początek. Zarówno jeżeli chodzi o czas zajęć, jak i ich intensywność nie można przesadzać, więc obserwujmy malucha. To ma być cały czas zabawa, a takowa nie ma ani sztywnych ram czasowych, ani sztywnego programu. Oczywiście trzeba od początku uczyć prawidłowej techniki, ale najważniejsze jest żeby dziecko się nie zrażało pierwszymi niepowodzeniami. Dlatego też jednak na tym etapie na tym etapie zdecydowanie polecam skorzystanie z instruktora doświadczonego w uczeniu dzieci. Główne ku temu powody:

ma on doświadczenie

umie dobrze wybrać miejsce zajęć i zna dużo ćwiczeń, które urozmaicą lekcję

jest w pracy, więc nie będzie się denerwował i niecierpliwił przy uczeniu dziecka, które to zaraz wyczuwa

praca z obcą osobą uczy dziecko samodzielności, która będzie za chwilę potrzebna w czasie jazdy na desce

w czasie lekcji mamy trochę czasu dla siebie i możemy go wykorzystać na jazdę na snowboardzie

w trakcie zajęć rodzice czy dziadkowie nie powinni odwracać uwagi dziecka od instruktora dopingowaniem, robieniem zdjęć czy filmów, ale po udanej lekcji gratulacje od najbliższych na pewno sprawią dziecku radość.

Od czego zacząć naukę, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dziecka?

Konkretne porady jak ma wyglądać pierwsza lekcja snowboardu jeśli to rodzic podejmuje się nauki. Jeśli podejmujemy się samodzielnych prób nauczenia dziecka jazdy na snowboardzie, należy pamiętać o kilku zasadach:

rodzic powinien mieć własne doświadczenia ze snowboardem, a przynajmniej z innym sportem technicznym

pierwsza lekcja musi być prowadzona spokojnie i cierpliwie, a zakończona pochwałą i zachętą do dalszej pracy, w żadnym wypadku krytyką niepowodzeń

należy w miarę możliwości asekurować dziecko i chronić je przed upadkami, które mogą zniechęcić do dalszej nauki

teren do nauki musi być łatwy (niewielkie nachylenie) i bezpieczny (mała ilość innych użytkowników stoku, niezbyt twarda pokrywa śnieżna)

sprzęt do zajęć (również ubiór, kask i ochraniacze) musi być prawidłowo dobrany i założony

lekcja nie powinna trwać dłużej niż godzinę, ale jeżeli dziecko wcześniej będzie zmęczone lub zniechęcone należy ją skrócić

Szczegółowe informacje dotyczące sprzętu snowboardowego dla dzieci znajdziesz na stronie sklepu Fun Wind

Reklama Uvex AIRWING 2 Kask pink pinguin Roxy BACKYARDS Spodnie narciarskie diva pink Brunotti JOLETTANA Kurtka snowboardowa teal

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.