Kolonie i obozy sportowe. Na co warto zwrócić uwagę przed zapisaniem dziecka?

Opłacając dziecku obóz sportowy podejmujemy ważną decyzję. Organizator musi zapewnić uczestnikom wartościowo spędzony czas, zabawę, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Dowiedz się o co pytać, przed ostatecznym wyborem.

Obóz konny czy piłkarski?

Bogata oferta dziecięcych i młodzieżowych obozów sportowych zwala z nóg. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach umożliwiając maluchom wyjazdowo udoskonalać się prawie w każdym sporcie. Zanim jednak zdecydujemy się posłać dziecko na obóz konny, piłkarski , czy rowerowy , zapoznajmy je uprzednio z daną dyscypliną i sprawdźmy, czy ona mu się w ogóle podoba. Ponadto bez doświadczenia i podstawowych umiejętności sportowych postawimy malca w trudnej sytuacji bycia tym, który nic nie umie. Pozwólmy mu zatem samemu wybrać. Wakacyjny wyjazd powinien przede wszystkim stanowić okazję do dobrej zabawy.

Sport to nie wszystko

Obozy sportowe dla dzieci to nie tylko reżim treningowy. Ośrodek musi zapewnić uczestnikom takie warunki, aby czuły się tam dobrze i bezpiecznie. Na spotkaniu organizacyjnym zwykle przedstawia się kadrę oraz szczegółowy program wypoczynku. Jeśli tego nie zrobiono, dopytaj, jak szczegółowo ma wyglądać plan dnia. Dowiedz się:

Czy planowane są jakieś wycieczki, dodatkowe atrakcje?

Jak wyglądają warunki lokalowe ośrodka?

Jeśli dziecko wyjeżdża pond namiot, dowiedz się czy obozowicze będą mieli dostęp do odpowiednich warunków sanitarnych.

Obozowa kadra

Przez kilka tygodni wychowawcy zastąpią twojemu dziecku rodzica. Bardzo często są to ludzie młodzi, ale nie oznacza to, że nie potrafią być odpowiedzialni. Zapytaj:

Czy członkowie kadry mają przynajmniej średnie wykształcenie i czy posiadają ukończony kurs opiekuna kolonijnego

Czy wychowawcy posiadają wykształcenie związane z wychowaniem fizycznym. Nie jest to obowiązek, jednak dobrze, gdy opiekunowie posiadają stosowną wiedzę również teoretyczną, która pozwoli im bezpiecznie prowadzić zajęcia sportowe.

Co należy wiedzieć przed ostateczną decyzją

Nie bój się dzwonić do organizatorów i placówek, które nadzorują tego typu inicjatywy. Stawiaj konkretne pytania, szukaj informacji w Internecie. Nie bagatelizuj sprawy, gdyż tutaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka.

Postaraj się dowiedzieć:

Czy wypoczynek dzieci jest zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Organizator ma obowiązek zgłoszenia obozu minimum 21 dni przed jego rozpoczęciem

Czy organizator posiada wykupioną licencję świadczącą o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz ubezpieczenie.

Czy wypoczynek został zgłoszony na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej

Czy w dniu wyjazdu autokary są sprawdzane przez policję

Czy podczas turnusu będzie obecny lekarz lub pielęgniarka. Prawnie nie ma takiego wymogu, aczkolwiek w przypadku obozów sportowych ma to duże znaczenie chociażby z racji na większe ryzyko kontuzji

Czy dziecko będzie ubezpieczone NWW sport.

Czy ośrodek posiada dogodną infrastrukturę lokalowo-sportową, adekwatną do profilu danego obozu sportowego

Zapytaj ile dzieci będzie pod opieką jednego opiekuna. Prawo określa, że dopuszczalna liczba to 20 osób na jednego wychowawcę, jednak w rzeczywistości dużo zależy od wieku dzieci. Komfortową sytuacją jest, gdy grupy liczą nie więcej niż 10 dzieci

Rafał Michalak- absolwent AWF w Warszawie, instruktor karate tradycyjnego w Piotrkowie Trybunalskim. Od 2004 roku organizator obozów dla dzieci

">www.michalaksport.pl

Copyright © Agora SA