14 czerwca Narodowy Dzień Sportu

Już 14 czerwca 2014 r. odbędzie się druga edycja Narodowego Dnia Sportu. Podczas konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie zaprezentowano szczegóły ogólnopolskiego projektu popularyzującego aktywność sportową. Ideą akcji jest umożliwienie dostępu do nieodpłatnych, specjalnie przygotowanych szkoleń w różnych dyscyplinach sportowych, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie się na wybrany trening poprzez stronę www.narodowydziensportu.pl.
- Zeszłoroczna edycja pokazała nam, że z przygotownych treningów skorzystali wszyscy - zarówno uprawiający już jakiś sport, jak i zupełnie początkujący. I właśnie na tym nam zależy, na powszechnym dostępie do obiektów sportowych i promocji aktywnego spędzania czasu - powiedziała Krystyna Radkowska, Organizatorka Narodowego Dnia Sportu.

- Wzorem ubiegłego roku są też z nami wybitni sportowcy i olimpijczycy, którzy osobiście prowadzą treningi w swojej dyscyplinie, czym świetnie zachęcają do włączenia się do akcj. W tym roku w ramach projektu zorganizowaliśmy też m.in. konkurs na sportową incjatywę roku. Zapraszamy animatorów sportu do wzięcia w nim udziału i zaprezentowania swoich pomysłów na aktywność - dodała Radkowska.

- Narodowy Dzień Sportu to kolejna impreza, która wpisuje się w misję Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chemy, aby projekt był cykliczny, aby pobudzał aktywność sportową Polaków. Szczególnie zależy nam na aktywizacji młodzieży, a możliwość wspólnego treningu z gwiazdami sportu będzie dla nich z pewnością inspirująca. - powiedział Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turyski, który zaznaczył też, że w kolejnych latach jego resort będzie wsperał projekt.

Ambasadorami tegorocznej edycji Narodowego Dnia Sportu są m.in.: Iwona Guzowska, Jacek Wszoła, Andrzej Supron oraz piłkarze Tomasz Kłos, Marcin Mięciel, Tomasz Kiełbowicz i Maciej Szczęsny z Reprezentacji Polski Fundacji Kibica. I to właśnie Mecz Piłkarski z Mistrzami, który odbędzie się w Warszawie w Bemowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, będzie jedną z głównych atrakcji imprezy. Nieprzypadkowo zresztą, bo Narodowy Dzień Sportu odbędzie się tuż po starcie brazylijskiego mundialu.

- Chciałbym aby Narodowy Dzień Sportu był codziennie. Mam nadzieję, że jeszcze za mojego życia jakiś młody Polak skoczy wzwyż 2,40. - powiedział Jacek Wszoła. - Każdy wiek jest dobry na uprawianie sportu, a aktywność w starszym wieku może stać się też inspiracją dla naszych wnuków. - dodał Wszoła, który jest także Ambasadorem międzynarodowych zawodów dla osób w wieku 45+ Warmia Mazury Senior Games 2014.

- Polski Komitet Olimpijski objął imprezę patronatem, ponieważ naszym celem jest nie tylko wspieranie sportu na olimpijskim poziomie ale także promowanie sportu dla wszystkich - powiedziała Grażyna Rabsztyn, Dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej PKOl. - Projekt może stać się świetnym programem profilaktyki zdrowotnej dla młodzieży szkolnej. Może trenując z olimpijczykami ktoś odkryje swoją pasję do sportu. - dodała trzykrotna rekordzista świata w biegu na 100 m przez płotki.

Podczas konferencji zaprezentowano też oficjalny hymn Narodowego Dnia Sportu, którym została piosenka "Zawsze do celu" zespołu Najlepszy Przekaz w Mieście. Utwór został też nominowany do festiwalu Top Trendy 2014 - finał już 31 maja na antenie Polsatu.

Narodowy Dzień Sportu organizowany jest przez Fundację Zwalcz Nudę i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, które także współfinansuje projekt. Patronat honorowy nad imprezą objął też Polski Komitet Olimpijski, a ogólnopolscy patroni medialni to: TVP Sport, Polska Agencja Prasowa i Przegląd Sportowy. Hymnem Narodowego Dnia Sportu została piosenka "Zawsze do celu" zespołu Najlepszy Przekaz w Mieście

Pierwsza edycja Narodowego Dnia Sportu odbyła się 26 października 2013 r. i objęła swoim zasięgiem kilkaset miejscowości w całej Polsce. W każdym z miast do projektu zgłosiły się ośrodki sportu, kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, jogi, sztuk walki, baseny i kluby sportowe, które jako partnerzy akcji udostępniły swoje podwoje mieszkańcom. Z bezpłatnych zajęć i treningów skorzystało ponad 60 tysięcy osób. Do projektu przystąpiło 150 partnerów, którzy zaoferowali ponad 1000 wydarzeń sportowych. Dodatkowo, w ramach akcji, na ponad 800 boiskach Orlików zorganizowano różnorodne treningi.