Piłka nożna dla dzieci. Znamy zwycięzców XIV edycji "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

2 maja na Stadionie Narodowym przed meczem finałowym Pucharu Polski rozegrany został finał XIV edycji turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". W kategorii U-10 wygrała reprezentacja województwa dolnośląskiego wśród chłopców i małopolskiego wśród dziewcząt. Mistrzami U-12 zostali mali piłkarze z Małopolski i dziewczęta z Lubelskiego.

Zanim jednak mali mistrzowie trafili na Stadion Narodowy, musieli przejść długą drogę eliminacyjną. Rozgrywki na szczeblu powiatowym rozpoczęły się w marcu. Najlepsze drużyny awansowały do finału wojewódzkiego, a zwycięzcy z tego etapu przyjechali 28 kwietnia do Warszawy, by zmierzyć się o tytuł mistrza Polski w kategoriach U-10 i U-12 chłopców i dziewcząt. W tegorocznej edycji turnieju zagrało 200 tysięcy dzieci. To największa pod względem frekwencji młodzieżowa impreza sportowa w Europie.

W czwartek na placu Defilad odbyło się oficjalne otwarcie turnieju. Do Warszawy przyjechało 800 najbardziej uzdolnionych piłkarsko dzieci z całej Polski. Zawody otworzył prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek. PZPN jest organizatorem turnieju.

Od piątku rano na stadionie Polonii przy ulicy Konwiktorskiej Warszawa rozgrywane były mecze fazy grupowej. Meczom przyglądali się minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, selekcjoner kadry narodowej Adam Nawałka. Trenerzy młodzieżowych drużyn narodowych w składzie: Rafał Janas, Bartłomiej Zalewski, Marcin Kasprowicz wyławiali talenty do Letniej Akademii Młodych Orłów.

W sobotę piłkarze zagrali o miejsca. Mecz o pierwsze miejsce i nagrodę w postaci wyjazdu do Hamburga na mecz Niemcy-Polska odbył się na Stadionie Narodowym.

W finale kategorii U-10 chłopców mistrzowie województwa dolnośląskiego (UKS FC WROCŁAW ACADEMY) pokonali rywali z Warmii i Mazur 2:0 (SP 3 Biskupiec). Najlepszymi dziewczętami w Polsce w tej kategorii wiekowej zostały reprezentantki Małopolski (UKS Dwójka Skawina), które pokonały aż 5:1 drużynę z Lubelskiego (Janów Lubelski).

Wśród starszych chłopców najlepsi okazali się piłkarze z województwa małopolskiego (SP 119 Kraków), którzy 1:0 pokonali reprezentantów Podlasia (SP 5 Białystok). Wśród dziewcząt tytuł mistrzyń Polski wywalczyły zawodniczki z Lubelskiego (Zamość Ziemski). W finale pokonały 3:2 reprezentantki Mazowsza (UKS Ząbkovia Ząbki).

W sumie w całym Wielkim Finale rozegrano 96 spotkań, w których padło aż 727 goli.

Jaki sprzęt potrzebny jest małemu piłkarzowi?