Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, przyłącz się do akcji "Bez kasku nie jadę!"

Na rowerze, rolkach, nartach, łyżwach czy hulajnodze - każdy rodzic chce zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku podczas różnych aktywności sportowych. Dlatego portal SportowaRodzina.pl zainicjował akcję społeczną "Bez kasku nie jadę!", promującą bezpieczne uprawianie sportu przez dzieci (i dorosłych). Kask ogranicza ryzyko powstawania urazów głowy, na które narażone jest dziecko.
- Sporty rowerowe, sporty motorowe, short track (łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze), hokej na lodzie, wrotkarstwo, narciarstwo alpejskie, snowboard, jazda konna - to tylko niektóre ze sportów, w których użycie kasku jest niezwykle ważne dla ochrony przed urazami głowy (w tym twarzy) oraz kręgosłupa. W jednych sportach to kwestia osiąganych prędkości, w drugich to sprawa podłoża, w jeszcze innych to kwestia "kontaktowości" rywalizacji, a mamy przecież też takie, w których te potencjalne zagrożenia występują jednocześnie - powiedział Jacek Tascher, łyżwiarz figurowy, jeden z ambasadorów akcji.

W tegorocznej zimowej edycji akcji "Bez kasku nie jadę!" organizatorzy przenieśli się w góry, by tam zachęcać dzieci i rodziców do założenia kasku. Do akcji włączyło się wiele szkół narciarskich, które podczas kursów i lekcji indywidualnych promowały wśród dzieci noszenie kasków, a także uczyły zasad prawidłowego ich zakładania.

Na wiosnę organizatorzy akcji postanowili kontynuować promowanie bezpiecznego uprawiania sportów - na co dzień, poprzez kampanię informacyjną, ale też podczas wydarzeń sportowych w całej Polsce.

Jednak akcja "Bez kasku nie jadę!" to nie tylko sezonowe wydarzenia. Przez cały rok w wielu szkołach i przedszkolach w ramach Akcji odbywają się oddolne działania promujące bezpieczeństwo. Nauczyciele szkół i przedszkoli mogą pobrać ze strony akcji instrukcję prawidłowego zapinania kasku rowerowego, a także tematyczne kolorowanki.

W Akcję włączyli się również wybitni sportowcy i komentatorzy sportowi, którzy doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci podczas uprawiania sportu.

- Dbam o bezpieczeństwo moich najbliższych przy każdej sportowej okazji. Kaski, nakolanniki, ochraniacze - używamy ich w czasie jazdy na nartach, snowboardzie, ale również latem na rowerach czy rolkach. Nawiązując do akcji, której jestem ambasadorem - "Bez kasku nie jadę!", to właśnie kask jest najważniejszy, jednak samo jego założenie nie wystarcza - musi być dopasowany rozmiarem do obwodu głowy dziecka, ale przede wszystkim musi być dobrze, prawidłowo założony - mówi Mateusz Borek, komentator sportowy.

Gorąco zachęcamy wszystkich rodziców do czynnego włączenia się w akcję poprzez podarowanie dzieciom dobrze dobranych kasków i wspólną naukę odpowiedniego ich zakładania. A szkoły, przedszkola, kluby sportowe i inne placówki zapraszamy do prowadzenia oddolnych działań i dzielenia się nimi. Czekamy na relacje z lekcji dotyczących bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu i z wszelkich aktywności w ramach Akcji "Bez kasku nie jadę!".

- Kask? Zawsze! Mamy bogaty wybór, bez problemu znajdziemy taki, który będzie się dziecku podobał. Najważniejsze jednak jest to, aby samemu dawać przykład, zatem w kaskach powinni jeździć rodzice, wtedy będzie to normalne i nikt nie będzie się zastanawiał (jak z pasami w samochodzie). Dawajmy przykład dzieciom - zachęca Arkadiusz Skrzypiński, wicemistrz świata z 2011 roku w handbike'ach.

Więcej informacji o akcji na stronie internetowejbezkaskuniejade.pl.

Jak być bezpiecznym na lodowisku?