Regaty Energa Sailing Cup w Poznaniu zakończone

W niedzielę zakończyły się szóste regaty z cyklu Energa Sailing Cup. W zawodach wzięło udział 99 zawodników w klasie Optimist gr. ?A?. Rywalizację wygrał Marcin Urbański (CHKŻ Chojnice). Zawody w Poznaniu były ostatnimi regatami kwalifikacyjnymi do Wielkiego Finału programu edukacyjnego Energa Sailing w Sopocie.
Regaty na wodach Jeziora Kierskiego oficjalnie rozpoczęły się w piątek. Niesprzyjające warunki wietrzne oraz bardzo wysoka temperatura towarzysząca uczestnikom podczas pierwszego dnia zawodów nie pozwoliły jednak na przeprowadzenie ani jednego wyścigu. W sobotę warunki pogodowe uległy zmianie i udało się przeprowadzić cztery starty. Najlepiej na wodach Jeziora Kierskiego spisywał się Marcin Urbański, który wygrał trzy sobotnie wyścigi.

Trzeciego dnia regat pogoda ponownie pokrzyżowała plany organizatorom oraz uczestnikom. Z powodu słabego wiatru planowany na godzinę 8:00 start pierwszego wyścigu został odroczony. Ostatecznie o godzinie 13:00 udało się przeprowadzić wyścig finałowy, w którym wzięła udział pierwsza trójka zawodników klasy Optimist gr. "A" i z gr. "B".

Rywalizację w klasie Optimist gr. "A", wchodzącej w skład cyklu Energa Sailing Cup, wygrał Marcin Urbański (CHKŻ Chojnice), drugie miejsce zajął Bartosz Wałczyk (CHKŻ Chojnice) a na miejscu trzecim zawody zakończył Mikołaj Staniul (YKP Gdynia).

Zawody w Poznaniu były ostatnimi regatami kwalifikacyjnymi cyklu Energa Sailing Cup - najważniejszych regat klasy Optimist grupy "A" odbywających się w całej Polsce. Od połowy maja, rywalizację przeprowadzono kolejno: w Giżycku, Kamieniu Pomorskim, Krakowie (z powodu braku wiatru nie przeprowadzono jednak żadnego wyścigu), Gdyni oraz Warszawie (z powodu nie sprzyjającej aury przeprowadzono jedynie dwa wyścigi). Zawodnicy, którzy wzięli udział w regatach gromadzili punkty do łącznej klasyfikacji końcowej. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie (24-25.08). Nagrodą dla zwycięzców będzie dołączenie na kolejny sezon do specjalnie utworzonego programu stypendialnego ENERGA Sailing Development Program. Łącznie aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Wszystkie informacje o programie, regatach oraz aktualna klasyfikacja cyklu znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl.