Ekspert radzi: Nie zakładajmy dzieciom skarpet

Grzybica i basen, przegrzane stopy, kurzajki - to choroby, na które dziecko narażone jest szczególnie latem. Jak ich unikać? eżeli jest bardzo gorąco, nie zakładajmy dziecku skarpetek ani butów zakrytych, stopy muszą oddychać - radzi podolog z kliniki Satin sport.

Jak zapobiegać grzybicy u dzieci chodzących na basen?

Przede wszystkim należy nosić klapki ochronne. Dzięki nim stopa nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z mokrą posadzką, na której bytuje zapewne mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym grzybów, bakterii i wirusów. Obuwie ochronne powinno się zdejmować jak najbliżej wejścia do basenu. Klapki nie ochronią jednak stóp całkowicie przed infekcjami, dlatego warto po każdej wizycie na basenie stopy dokładnie umyć i potraktować środkiem dezynfekującym z zawartością np. clotrimazolu - substancji przeciwgrzybiczej. Oprócz grzybicy skóra stóp, zwłaszcza u dzieci, na basenie narażona jest na zakażenie wirusem HPV, czyli kurzajką. Dlatego stopy po kąpieli w basenie należy zawsze dokładnie oglądać i w razie wątpliwości, skonsultować się z podologiem. Pamiętajmy, że im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej będzie można się go pozbyć.

Co zrobić, żeby zapobiec "przegrzewaniu się" stóp dzieci?

Należy po prostu dostosować obuwie do panujących warunków klimatycznych. Jeżeli jest bardzo gorąco, nie zakładajmy dziecku skarpetek ani butów zakrytych, stopy muszą oddychać. Podczas deszczu dzieci uwielbiają w kaloszach skakać po kałużach. Pilnujmy jednak, aby taka zabawa nie trwała za długo, ponieważ w gumowym bucie stopa nie tylko się przegrzewa, ale i poci, co oczywiście nie jest wskazane. Skarpetki kupujmy bawełniane lub wykonane ze specjalnych materiałów, dedykowane dla sportowców. Uważajmy na skarpety wykonane z innego, sztucznego materiału. Zwiększą one znacznie potliwość i nie pozwolą stopie oddychać.

Jak korygować wady postawy? Ekspert radzi

Jak dbać o dziecięce stopy?

1. Myjemy normalnie - w ciepłej wodzie, łagodnym detergentem w miarę możliwości z jak najmniejsza ilością sztuczności. Ważne, aby dobrze osuszać skórę po kąpieli, zwłaszcza między palcami

2. Odpowiednio obcinamy paznokcie, nie "na prosto" i nie "na okrągło", brzeg powinien mieć kształt półokrągły a rożki delikatnie zaokrąglony, także nie za krótko.

3. Skóra dziecka jest odpowiednio nawilżona i nie potrzebuje nawilżania kremami chyba, że woda rzeczywiście bardzo wysusza skórę. Pamiętajmy jednak, że przesadne smarowanie może tylko pogorszyć stan skóry, ponieważ ją "rozleniwi" i nie będzie produkować płaszcza hydrolipidowego w takiej ilości, jaka jest potrzebna do prawidłowego nawilżenia.

4. Kupujemy odpowiednio dopasowane obuwie, nieuciskające palców, z miękką wkładką, zapiętek sztywny, ale nie wystający powyżej kostki, ponieważ staw skokowy musi pracować

5. Każde stopy, zwłaszcza rozwijające się stopy dziecka, należy ćwiczyć! Niewielu rodziców pamięta o wzmacnianiu stóp swoich dzieci. Codzienne, proste ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające sprawią, że stopy będą silniejsze i mniej podatne na deformacje

Niezwykli mali sportowcy sprawnością przewyższają nie jednego dorosłego. Zobacz!

 

6. W miarę możliwości bardzo małym dzieciom pozwolić chodzić boso, najlepiej po miękkich powierzchniach np. dywanie. Rodzice niepotrzebnie zakładają dziecku za wcześnie buciki. Bosa stopa będzie się lepiej rozwijać nie mając żadnego ograniczenia w postaci buta

7. Skarpetki bawełniane, gdyż są najbardziej przewiewne i pozwalają skórze oddychać

8. I oczywiście, oglądajmy stopy naszych dzieci i jeżeli zauważymy coś niepokojącego, niezwłocznie należy zgłosić się do podologa bądź w ostateczności do lekarza.

Jak dobrać buty dla dzieci z cukrzycą? One są szczególnie narażone na uszkodzenie tkanek miękkich stopy

Buty dla dzieci z cukrzycą dobieramy tak samo jak dla dzieci zdrowych, większą jednak uwagę powinniśmy poświęcić materiałowi, z jakiego but jest wykonany. Na pewno nie może to być materiał sztuczny i twardy powodujący obtarcia skóry. But w środku powinien być całkowicie miękki i dopasowujący się do kształtu stopy, z amortyzującą wkładką. Koniecznie dbać o to, aby nie były za małe lub za wąskie.

Sprawdź, od czego zacząć odchudzanie dziecka

Do czego może prowadzić noszenie obuwia nieodpowiednio dobranego do pogody?

Latem noszenie obuwia wykonanego ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów (guma, kauczuk, plastik) bądź butów zakrytych przy wysokiej temperaturze (np. kalosze podczas deszczu) powoduje, że stopy zaczynają się nadmiernie pocić. Następstwem tego mogą być tzw. maceracje pojawiające się nie tylko między palcami, ale także na podeszwach. Jest to miękka, biaława bardzo pomarszczona i rozmoknięta skóra. Skóra nadmiernie rozmiękczona jest bardziej podatna na zakażenia drobnoustrojami, np. wirusami, bakteriami i grzybicą. Zimą natomiast ważne jest, aby obuwie było ciepłe i nieprzemakalne. Zimowe buty mogą mieć ok. 1cm luzu i powinny być szerokie, aby palce nie były ściśnięte i mogły swobodnie się poruszać. W przeciwnym razie może dojść do odmrożeń.

Czy u dzieci występuje reumatyzm?

U dzieci jak najbardziej może występować reumatyzm. Choroba ta dotyka nie tylko osoby starsze, ale także w kilku procentach dzieci. Ma wtedy różny przebieg i różne objawy, a jej diagnoza czasami trwa bardzo długo. Bardzo często występuje wtedy osłabienie i deformacje stawów. Jeżeli w rodzinie wcześniej występował reumatyzm już w młodym wieku, bardzo prawdopodobne, że ujawni się ona także u potomków.

 

Więcej o problemach ze stopami znajdziesz na www.satin.pl/sport i www.facebook.com/SatinSport

Jak dbać o nawodnienie dziecka w upały

Copyright © Agora SA