Ekspert radzi: Buty po bracie? Odpada

Pamiętasz z dzieciństwa kupowanie butów o rozmiar lub dwa za dużych, bo "stopa jeszcze urośnie"? Nosiłeś trampki po bracie i nie widzisz w tym nic złego? Zapoznaj się z opinią ekspertów z kliniki podologicznej Satin sport.

Można trenować w butach po bracie?

Buty powinny być rzeczą osobistą i pożyczanie czy dziedziczenie po starszym rodzeństwie nie jest dobrym pomysłem. Każdy z nas ma inną florę bakteryjną bytującą na skórze oraz wykazuje inną odporność na wszelkie drobnoustroje, dlatego wkładając czyjeś buty można zarazić się grzybicą, infekcją bakteryjną, bądź tak powszechnie spotykaną dzisiaj brodawką wirusową, czyli kurzajką. Poza aspektem higienicznym, ważna jest biomechanika. Podczas ruchu nowy but dopasowuje się do kształtu stopy tworząc po pewnym czasie wgniecenia w miejscach gdzie występował największy ucisk (np. śródstopie, pięta, paluch). Starszy brat na pewno ma nieco inną budowę stopy niż młodsze rodzeństwo, dlatego wgniecenia te będą występowały w innych miejscach, to też but nie będzie już idealnie dopasowany.

Kupując obuwie sportowe dzieciom, można kupić rozmiar lub dwa za duże, bo "niedługo urośnie mu stopa"?

Każde buty, zwłaszcza sportowe, powinny być idealnie dopasowane do stopy. Nie mogą być ani za ciasne, ani za duże, gdyż będzie to utrudniało odpowiednią pracę stóp podczas ruchu. Buty za duże nawet po odpowiednio mocnym zasznurowaniu nie będą dobrze przylegały do stopy i będzie ona bardziej podatna na skręcenia kostek. Buty za ciasne natomiast na pewno będą powodowały obtarcia naskórka, podwichnięcia palców oraz inne deformacje kostne, a także wszelkie urazy płytek paznokciowych.

Do każdej dyscypliny powinniśmy kupować dzieciom specjalistyczne obuwie?

Takie rozwiązanie byłoby najlepsze. W różnych dyscyplinach sportowych podczas ruchu występują przeciążenia innych części stopy, w tenisie np. przeciążenia kątowe przy szybkiej zmianie kierunku ruchu, a w biegu obciążenie pięty, śródstopia i palucha. Buty specjalistyczne są zaprojektowane tak, aby najbardziej obciążone podczas ruchu miejsca na stopie były odpowiednio odciążone i amortyzowane. Jest to ważne zwłaszcza u dzieci, których stopy są delikatne i się rozwijają, dlatego każdy uraz może negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie w przyszłości.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze sportowego obuwia? Do czego może doprowadzić wybór złego obuwia?

Przede wszystkim na odpowiedni rozmiar obuwia. Buty sportowe powinny być dobrze dopasowane do stopy dziecka, nie za duże (max 0,5 cm luzu) i nie za małe, trzeba je dobrze zasznurować żeby "trzymały się" stopy. Najlepiej, żeby były nowe, nie odziedziczone po starszym rodzeństwie i dobrane specjalnie do uprawianej dyscypliny sportowej. Wkładka powinna być miękka i amortyzująca, najlepiej wyprofilowana (podpierająca łuk podłużny i redukująca ewentualną koślawość). Usztywniony zapiętek trzymający staw skokowy zapobiega skręceniom kostki podczas ruchu. Wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału umożliwiającego skórze "oddychanie". Ponieważ u dzieci stopy są bardzo delikatne i ciągle się rozwijają, są podatne na wszelkie zewnętrzne bodźce i urazy. Źle dopasowane obuwie może skutkować przykrymi i uciążliwymi w życiu dorosłym zmianami, często niestety już nieodwracalnymi. Należą do nich zwłaszcza deformacje kostne: koślawość w stawie skokowym, koślawość palucha, która może przekształcić się w hallux, płaskostopie poprzeczne i podłużne czy trwałe podkurczenia palców. Występują też zmiany zewnętrzne jak pęcherze i obtarcia naskórka, zrogowacenia w miejscach zdeformowanych, wrastanie i deformacje paznokci, a także krwiaki podpaznokciowe i schodzenie płytek paznokci.

Na jakie kontuzje, urazy narażone są dziecięce stopy?

Z poważniejszych kontuzji u dzieci, ze względu na delikatny jeszcze aparat ruchu, który się ciągle rozwija, wymienić można skręcenia kostek i przy okazji naderwania więzadeł oraz podwichnięcia i zwichnięcia stawu skokowego czy kości stępu. Bardzo często do naszego gabinetu trafiają młodzi pacjenci, którzy borykają się ze schodzącymi paznokciami, krwiakami podpaznokciowymi, paznokciami wrastającymi, mechanicznie uszkodzonymi czy nawet bolącymi odciskami i nadmiernym rogowaceniem naskórka.

Więcej o problemach ze stopami znajdziesz na www.satin.pl/sport i www.facebook.com/SatinSport

Copyright © Agora SA