Debiutanci na Optymistach. Tak zaczynają przyszli żeglarze

- Mama mnie zapisała na zajęcia i dzisiaj pierwszy raz w życiu pływałem na łódce. Podobało mi się i chciałbym nadal ćwiczyć żeglarstwo, żeby pojechać na obóz do Gdańska - opowiadał 8-letni Nikita kilka minut po zejściu z pokładu. Takich dzieciaków, które zaczynają przygodę z żaglami było w czwartek w parku Skaryszewskim ponad 40.
To był szczególny dzień dla dzieci, które od początku marca uczyły się w teorii podstaw żeglowania. W czwartek na Kanale Kamionkowskim po raz pierwszy w życiu pływały łódkami. Kurs dla dzieci w wieku 6 do 9 lat to część programu edukacyjnego Energa Sailing organizowanego przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

- Programem objętych jest około 400 dzieci z całej Polski w czterech ośrodkach: w Warszawie, Krakowie, Olsztynie i Gdyni. Chcemy, żeby poznały smak żeglarstwa, poczuły, co to jest woda, wiatr i żeby obcowały z naturą. To też okazja dla nich do rywalizacji, bo najlepsze wezmą udział w obozie sportowym i w cyklu regat - opowiada Paweł Kołodziński, jeden z patronów programu.

Zajęcia przeznaczone są dla zupełnie początkujących dzieci, które nigdy nie miały styczności z tym sportem. Najpierw na lekcjach teoretycznych uczą się podstaw żeglowania. Dowiadują się w formie zabawy z czego składa się łódka, jak się nazywają jej części i elementy żagla. Muszą też nauczyć się kilku podstawowych węzłów i zaliczyć zajęcia w łódce na sucho. Dopiero potem mogą sprawdzić się na wodzie.

- Mama mnie zapisała na zajęcia i dzisiaj pierwszy raz w życiu pływałem na łódce. Podobało mi się i chciałbym nadal ćwiczyć żeglarstwo, żeby pojechać na obóz do Gdańska - opowiadał z przejęciem 8-letni Nikita kilka minut po zejściu z pokładu. Każdy debiutant miał na dwuosobowej łódce klasy Optymist opiekuna, bardziej doświadczonego adepta żeglarstwa.

Udział w programie jest darmowy, trzeba tylko we własnym zakresie ubezpieczyć dziecko. Zapisy na ten sezon już zakończyły się, ale wszyscy chętni mogą znaleźć informacje na stronie www.edu.energasailing.pl.

Program Energa Sailing trwa od marca do sierpnia. Najlepsi młodzi żeglarze z całej Polski dostaną się na sierpniowy obóz sportowy w Gdańsku. - Chcemy w trakcie tych zajęć wyłowić parę talentów, żeby skończyły na przykład jak "Gutek", czyli kapitan Zbigniew Gutkowski, na wielkich projektach żeglarskich - wyjaśnia Kołodziński, który na co dzień startuje w parze z Łukaszem Przybytkiem na jachcie w klasie 49er. W tym roku czekają ich dwie duże imprezy sportowe: mistrzostwa Europy na początku lipca w Aarhus w Danii i mistrzostwa świata w Marsylii we Francji. - Chcemy na obydwu imprezach powalczyć o pierwszą piątkę - zapowiada Kołodziński.