Tylko od ciebie zależy jaką życiową lekcję wyniesie twoje dziecko ze sportu

Wożenie swojej pociechy na treningi, wspieranie podczas zawodów, dopasowywanie aktywności najmłodszych do planu dnia całej rodziny - jest to namiastka zadań z którymi na co dzień radzą sobie rodzice małych zawodników. W pędzie, odhaczając kolejne zadania, dorośli mogą stracić z oczu najważniejsze cele uprawiania sportu przez ich pociechy. I chociaż jest ich kilka dzisiaj chciałabym skupić się na tych związanych z rozwojem mentalnym najmłodszych.
Nie każdy zostanie znanym sportowcem Nie każdy zostanie znanym sportowcem Fot. Tomasz Rytych / Agencja Wyborcza.pl

Co może dać sport przyszłym Mistrzom Życia?

Wśród trenujących dzieci tylko nieliczne z nich wyrosną na znanych sportowców i Mistrzów Olimpijskich, ale każdy może zostać Mistrzem Życia. A my dorośli możemy im w tym pomóc.

Zdjęcie LANKI NIKE MAGISTA OLA LANKI 651551-106 Zdjęcie Nike Performance Lanki (684848) Zdjęcie Nike Performance Lanki (651653)
LANKI NIKE MAGISTA OLA LANK... Nike Performance Lanki (684... Nike Performance Lanki (651...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Przypomnij dziecku o jego sukcesach Przypomnij dziecku o jego sukcesach Fot. shutterstock

Lekcja 1 - Chcę, chcę, chcę

Nie ma sportu w którym wystarczy tylko powiedzieć - Od dzisiaj chcę wygrywać, chcę być w pierwszym składzie, chcę, chcę, chcę!

W końcu talent i predyspozycje nie są gwarancją sukcesu. I chociaż w młodych zawodnikach może pojawiać się zniecierpliwienie, to sport jest właśnie okazją do tego, aby uczyć się konsekwentnej, wytrwałej pracy. Na każdym z treningów wykonuje się małe kroki, które w efekcie doprowadzają do wykonania większego elementu, układu, czy opanowania danej umiejętności. A to się wiąże z próbowaniem swoich sił i niepoddawaniem się. Jak tę lekcję może wzmacniać u swojego dziecka dorosły, jednocześnie pamiętając o roli rodzica, a nie trenera?

Warto sięgnąć pamięcią do przeszłości i przywołać przykłady z życia swojej pociechy, momenty w których było blisko do poddania się, a koniec końców dało radę. Dobrym przykładem jest umiejętność jazdy na rowerze. Prawdopodobnie zanim twoja pociecha zaczęła samodzielnie jeździć najpierw wspierałeś ją biegając za rowerem i asekurując, a później i tak nie obyło się bez kilku porządnych upadków. Pamięć dzieci bywa ulotna, w zależności od wieku mogą mieć też trudność ze znajdywaniem podobieństw między tym co jest teraz, a wydarzeniami z przeszłości. U starszych dzieci można iść krok dalej, nauczyć ich dostrzegania swoich postępów i małych sukcesów. Tutaj pomocne będą pytania typu: po dzisiejszym treningu w czym jesteś lepszy? W czym dzisiaj jesteś skuteczniejszy niż wczoraj, niż tydzień temu itp.? Czego się nauczyłeś?

Zdjęcie Rower BEST Rock JR Zdjęcie Rower Kellys Maggie 2016 Zdjęcie Rower Kross Julie 2016
Rower BEST Rock JR Rower Kellys Maggie 2016 Rower Kross Julie 2016
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Nie zawsze zwyciężamy Nie zawsze zwyciężamy Troels Kjems / bigandt - Fotolia

Lekcja 2 - nie rodzimy się z umiejętnością wygrywania i przegrywania

Chociaż trudniejsze jest radzenie sobie z porażką, to wygrywanie z zachowaniem szacunku do rywali jest także nie lada sztuką. Omawiając ten temat z dziećmi pomocne będą biografie ich idoli. Po takiej rozmowie warto zadać kilka pytań i zachęcić najmłodszych do krótkiej analizy: co mógł czuć nasz bohater np. gdy przegrał? Co myślał? Jak to się stało, że nie poddał się? Co mu pomogło (np. wsparcie innych)?

Warto też wykorzystać dobrodziejstwo sieci i poszukać krótkich filmików z zawodów, treningów, czy meczy. Nie tak dawno w mediach krążył film z małymi piłkarzami w roli głównej, którzy po wygranej pocieszali swoich zrozpaczonych, płaczących rywali. To było wspaniałe zobrazowanie zasad gry fair play i wygrywania z klasą. Warto też pamiętać, że zarówno wygrana jak i porażka niosą ze sobą zastrzyk emocji. Jeśli dziecko jest smutne, płacze to dajmy mu prawo do przeżywania tej emocji. Żadna z nich nie jest ani dobra, ani zła. Każda z nich ma inną funkcję i o czym innym nas informuje. Nie mówmy "daj spokój, dzielni chłopcy, dziewczynki nie płaczą". Niewyrażenie emocji wcale nie sprawi, że ona zniknie. Takie postępowanie ze strony dorosłego może być jedynie sygnałem dla naszych pociech, że przy następnej okazji nie znajdzie u nas zrozumienia.

Zdjęcie Piłka Exit Zdjęcie Piłka plażowa MC51029 Zdjęcie TEDDIES Piłka footballowa
Piłka Exit Piłka plażowa MC51029 TEDDIES Piłka footballowa
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Lekcja 3 - w każdym sporcie są zasady, których trzeba przestrzegać

W każdym sporcie są zasady, których trzeba przestrzegać. Z nimi często wiążą się wartości (np. gra dla dobra drużyny, współpraca, szacunek do rywali i kolegów), nauka samodyscypliny oraz samodzielności.

Każdy trening jest okazją do zabawy, przebywania w grupie rówieśników, ale też niesie ze sobą lekcję  szacunku do pracy swoich kolegów i nauczycieli. Co znajduje swój wyraz np. w punktualnym przychodzeniu na trening. Takie zachowania uczą też pewnej organizacji, oczywiście na miarę możliwości naszych dzieci. Bowiem okazuje się, że strój przygotowany i spakowany wieczorem  znacznie ułatwia i wpływa na spokojne wyjście na trening, bez szukania na ostatnią chwilę potrzebnych rzeczy. Wspierajmy dzieci w takich zachowaniach, jest to czas, kiedy kształtują się nawyki i schematy działania.

Sport uczy też sprawczości - nic się samo nie wygrywa, ani nic się samo nie psuje. W jaki sposób rodzic może wzmacniać rolę wybranych wartości u swojego dziecka?

Po raz kolejny przydatna okaże się rozmowa o ulubionej drużynie, czy zawodniku małego sportowca. Warto zadać pytania: Jak myślisz jakimi zasadami kierują się zawodnicy (np. koleżeństwo, pomaganie sobie nawzajem)? Co jest dla nich ważne? Niech dziecko chwilę pomyśli i samo wyciągnie wnioski. Jeśli rodzice wieczorami czytają ze swoimi pociechami, to warto także pomyśleć o takim doborze opowieści, wierszy, które swoją tematyką będą pretekstem do rozmowy na dany temat.

Tłumacząc cokolwiek swoim dzieciom ważny jest możliwie jak najprostszy język i jak najbardziej obrazowy. Można odwoływać się do przykładów, rysować oraz szkicować. I tak rozmawiając o cierpliwej, wytrwałej pracy można nawiązać do żółwia, który wykonuje małe, możliwe dla siebie kroki, żeby w efekcie dojść do celu. Można także przywołać obraz gór - zanim turysta wejdzie na górę i zobaczy wspaniały widok musi przejść jakiś dystans. Im prościej i bardziej obrazowo tym trafniej i bardziej interesująco! Inną formą nauki oraz miłego spędzania czasu z najmłodszymi są planszówki. Przy okazji gry pojawia się wiele sytuacji, które są podobne do tych z którymi nasze dziecko może się spotkać zarówno w życiu jak i w sporcie.

W pewnej kampanii reklamowej padło hasło "Potrzeba wiele siły, by dać komuś siłę". Wspieranie pociech to nie lada wyzwanie, ale warto mieć siłę do codziennej pracy z dzieckiem, bo to my, dorośli, jesteśmy dla nich przykładem Mistrza Życia. Każda lekcja jest nie tylko lekcją dla naszej pociechy, ale też ogromnym doświadczeniem dla nas samych.

Autor tekstu: Małgorzata Stępniak - psycholog sportu i szkoleniowiec, Fundacja Sportu Pozytywnego, sportpozytywny.org.pl

Zdjęcie Nike Dres Dziecięcy Sporting Excellence 506208-507 Zdjęcie Nike Dres Dziecięcy T45 Tricot Kids 678819-011 Zdjęcie Reebok Dres Dziecięcy Tricot Tracksuit
Nike Dres Dziecięcy Sportin... Nike Dres Dziecięcy T45 Tri... Reebok Dres Dziecięcy Trico...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.