Ekspert radzi: Tłuszcze, czerwone mięso i fast foody dozwolone?

Dobrze dobrana dieta to podstawa funkcjonowania organizmu młodego sportowca. Rodzice mając dobre chęci, próbują zadbać o zdrowie dziecka minimalizując na przykład tłuszcze. Czy słusznie? Wątpliwości wyjaśnia doktor Izabella Czajka - fizjolog żywienia.
Rodzice przerażeni wizją otyłych dzieci często redukują tłuszcz w ich diecie do minimum. To błąd. - Szczególnie dzieci do 12. roku życia powinny przyjmować go w dużych ilościach. W tym czasie powstają struktury nerwowe i do ich zdrowego rozwoju potrzebne są właśnie tłuszcze. W diecie powinno ich być nawet do 30%. Masło na przykład dobrze wpływa na śluzówkę jelit. Poza tym w diecie młodego sportowca powinny znaleźć się kwasy omega 3 z ryb i olejów. Podnoszą one wydolność organizmu - mówi Izabella Czajka.

Przy dużym wysiłku fizycznym dziecka rodzice nie powinni mieć obaw, że tłuszcz będzie się w jego organizmie kumulował. Źródłem zdrowej odmiany tłuszczu jest na przykład... masło orzechowe. Nie krem typu nutella, a masło z orzechów ziemnych.

- Zafundowanie kanapki z masłem orzechowym przed treningiem jest świetnym pomysłem, bo podczas ćwiczeń tłuszcz się utleni i nie odłoży się w organizmie. Taką dietę od lat stosują Amerykanie - radzi fizjolog żywienia.

Pozbywanie się z diety mięsa czerwonego to kolejny błąd. Jako najlepsze źródło żelaza powinno być stałym elementem żywienia. Oczywiście serwowanym nie tak często jak białe mięso czy ryby. Nawet wizyta w McDonaldzie - o ile nie zdarza się to zbyt często - nie zaszkodzi dzieciom.

- Kiedyś prowadziłam badania na grupie długodystansowców, którzy biegli z jednego krańca Polski na drugi, żywiąc się tym, czym poczęstowali ich po drodze życzliwi ludzie. Okazało się, że ich dieta była super wartościowa i kiedy poszli na hamburgera, wcale im to nie zaszkodziło. Ilość wartości odżywczych, które przyswoili dzięki zbilansowanej diecie, podniosła wartość spożywanego fast fooda - mówi fizjolog żywienia.

Czym jest zbilansowana dieta? Oprócz dostarczania organizmowi wartości odżywczych, trzeba pamiętać, by robić to regularnie. Dzieci uprawiające sport często nie mają na to czasu. Doskonałym rozwiązaniem wydają się być odżywki. - Dużo łatwiej wypić koktajl, niż zjeść schabowego. Źle pogryzione posiłki powodują wzdęcia, niestrawność. Pojawia się jednak problem. Okazuje się, że większość odżywek jest zanieczyszczona sterydami. Często to producent wydaje certyfikat, że jego produkt wolny jest od zabronionych środków i nikt tego nie sprawdza - ostrzega Izabella Czajka. - Istnieją jednak odżywki posiadające certyfikat laboratoryjny. Po konsultacji z dietetykiem możemy bez obaw stosować odżywki serwatkowe z dodatkiem owoców - uspokaja ekspert.

Więcej o:
Komentarze (11)
Ekspert radzi: Tłuszcze, czerwone mięso i fast foody dozwolone?
Zaloguj się
 • pikpok25

  Oceniono 26 razy 22

  Nie ważne co te dzieci będą jadły i tak wykończą je przesadna higiena, sterylne warunki i hałdy zjedzonych antybiotyków.

 • pysznezdrowiepl

  Oceniono 37 razy -1

  Dziecko rośnie i rozwija się, przez co potrzebuje wszystkiego, ale z tymi tłuszczami to wygląda jak artykuł sponsorowany. Trzeba jeść mięso, warzywa, owoce i węglowodany a unikać nadmiaru cukru i tłuszczu. Mało osób zwraca uwagę na lubiane przez dzieci płatki. Są tak bardzo dosładzane, że mogą wywołać cukrzycę. Ich największy producent załatwił sobie swoje normy polegające na sugerowanym dziennym limicie/zapotrzebowaniu. Niestety normy są liczone dla dorosłego mężczyzny a następnie przeliczane na umowną porcję, by nie dojść do tego, że ich spożycie powyżej kilku łyżek dziennie będzie szkodliwe.

  Spore ilości cukru są również w ketchupie, szczególnie tych tanich. W takim produkcie poza pomidorami i naturalnymi przyprawami nie powinno się już nic znajdować. W klasie mojego syna jest dwoje dzieci z cukrzycą. Jedno ma pompę insulinową. Rodzice mówili "popełniliśmy błąd". Za dużo zajęć, plus tony chipsów i słodyczy. Niestety to bardzo poważna choroba i na całe życie.

 • szary212

  Oceniono 28 razy -18

  uważajcie na tran - ten w płynie
  zimne oleje są bardzo ciężkostrawne
  małe dzieci - do 5 roku życia - często tranu nie trawią - dosłownie, i mogą się zdarzać podrażnienia jelit i krwawe biegunki
  wśród moich znajomych zdarzyło się to dwa razy - po odstawieniu - spokój
  lepiej używać tranu w żelkach

 • czesc_tereska

  Oceniono 63 razy 51

  "Taką dietę od lat stosują Amerykanie" ... no i efekty tego widać na ulicach... :) nic tylko brać z nich przykład należy!

 • toja.bogdan

  Oceniono 33 razy 9

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem,
  cyt: "rodzice nie powinni mieć obaw, że tłuszcz będzie się w jego organizmie kumulował"
  Według pani Izabelli Czajka, tłuszcze zjadane w posiłku odkładają się w postaci tłuszczu podskórnego ?
  Jeśli tak, to albo bredzi albo powinna dostać Nobla z medycyny. Ja stawiam na to że bredzi.
  Jak fizjolog żywienia (tak !!! ) może takie bzdury mówić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX