Piłka nożna. Analityk reprezentacji Hiszpanii: "Nie okradajmy młodych piłkarzy z doświadczenia"

Barea podkreśla, że przyszłością jest szkolenie piłkarzy, którzy będą potrafili grać na różnych pozycjach

Barea podkreśla, że przyszłością jest szkolenie piłkarzy, którzy będą potrafili grać na różnych pozycjach (Fot. MURAD SEZER)

Jak szkolić młodzież, by w przyszłości odnosiła sukcesy? - to pytanie w polskim futbolu powtarza się od lat i najczęściej zostawia bez odpowiedzi. Także dlatego pytamy hiszpańskiego eksperta o ten najważniejsze aspekty współczesnego piłkarza - inteligencję, uniwersalność i rozumienie gry.

Junior.sport.pl

Antonio Angel Barea Villegas nie pracuje na stałe w żadnym konkretnym klubie, lecz trudno jego pracy nie docenić. Sam skromnie oświadcza, że od 2002 roku jest nauczycielem techniki i taktyki przy REFE (Hiszpański Związek Piłki Nożnej), współpracuje z hiszpańskimi klubami jako koordynator grup młodzieżowych, skaut i analityk. Zapewne jego najważniejsza, albo najbardziej odpowiedzialna rola polega na analizach przeprowadzanych dla Vicente del Bosque i jego reprezentacji. W Polsce pomaga rozwijać projekt Polish Soccer Skills.

Chociaż Barea jest skromny, to nie sposób nie odnieść wrażenia, że bije od niego aura profesora, człowieka o ogromnej wiedzy i chęci dzielenia się z innymi. Do tego wolę nieustannego podnoszenia własnych kompetencji. - W każdym kraju są inteligentni trenerzy, którzy mają coś, czego mogą mnie nauczyć, co mogą pokazać - zaznacza.

PRZECZYTAJ: Kluczowe elementy w przygotowaniu piłkarskim

Rynek weryfikuje

Przy spotkaniu, oprócz rad dla młodych trenerów i piłkarzy, trudno nie zapytać go o porównanie poziomu szkolenia w Hiszpanii i w Polsce. - Przez ostatnie 15 lat proces nauczania trenerów stał się bardziej dostępny w Hiszpanii, co zaowocowało tym, że mamy teraz tysiące trenerów z bardzo wysokimi kwalifikacjami. Później rynek weryfikuje umiejętności - tłumaczy. Tymczasem w Polsce podstawowe kursy są organizowane ledwie kilka razy do roku przez te najbardziej aktywne związki regionalne, a ich cena nie jest zachęcająca (ponad 1000 PLN).

- Dla mnie, najbardziej pozytywna rzecz w tej decyzji to to, że każdy, nawet malutki klub w Hiszpanii, ma możliwość zatrudnienia trenera z trzy letnim stażem ze studiów. To daje młodym zawodnikom szanse, żeby mieli koło siebie kogoś, kto pomoże im w ich rozwoju - zaznacza Barea.

PRZECZYTAJ: Sprawdź, czy twoje dziecko ma piłkarski potencjał [QUIZ]

Przyszłością jest piłkarz wszechstronny

Przechodząc już do samego szkolenia, Barea nie porównuje, ale przedstawia wizję własną (odzwierciedlającą hiszpańską) oraz tłumaczy najważniejsze aspekty. - Przyszłością jest szkolenie piłkarzy, którzy będą mogli grać na różnych pozycjach, potrafiący wykonywać różne funkcje na boisku. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku szkolenia zawodnika w rozumieniu gry - zaznacza.

Podaje też przykład na znaczenie szkolenia uniwersalności u młodych graczy, a nie przygotowywania ich jako "skończonych produktów" już na wczesnym etapie. - To według mnie zuboża zawodnika, dlatego że każde miejsce na boisku wymaga innych rzeczy, innych zachowań. Nie możemy okradać młodych piłkarzy z takiego doświadczenia. Na przykład, jeżeli środkowy obrońca całe życie gra w tym miejscu, dla mnie jest zawodnikiem 180 stopni, dlatego że prawie zawsze gra przodem do przeciwnika. Niemniej jednak, jeżeli gra też czasem na pozycji środkowego pomocnika i nauczy się kontrolować to co dzieje się zanim, pomagamy mu stać się piłkarzem 360 stopni, z przeglądem pola gry. To pomaga mu później kontrolować cały obszar boiska - mówi Barea.

I tłumaczy: - Oczywiście celem gry w piłkę jest zwycięstwo, ale droga jaką wybieramy do tego zwycięstwa to efektywne posiadanie piłki. Jednak już około 7 roku życia możemy wprowadzać do treningu proste elementy taktyczne, tak jak na przykład, odróżnić fazę ataku od fazy obrony. To pomoże progresji młodego piłkarza w zrozumieniu konceptu szerokości w fazie ataku oraz zwarcia w fazie obrony.

Przedstawia również dwa podstawowe założenia hiszpańskiej myśli szkoleniowej, które doprowadziły reprezentację tego kraju na absolutny szczyt. W końcu w ostatniej dekadzie wygrywali Euro 2008 i 2012 oraz Mistrzostwa Świata w 2012 roku. Klęska w Brazylii niczego nie zmieniła, może nieco przyspieszyła wymianę pokoleniową, ale wszyscy w Hiszpanii wiedzą, że kolejne generacje piłkarzy są równie utalentowane. - Po pierwsze, trener musi pomóc piłkarzowi rozumieć grę w każdym momencie. Po drugie, piłka to zabawka w grze i im dłużej ją mamy, tym bardziej się cieszymy grą - opowiada. Proste? Oby tylko wszyscy trenerzy o tym pamiętali.

Zdjęcie ADIDAS PIŁKA NOŻNA BRAZUCA EKSTRAKLASA OMB M35837 Zdjęcie ADIDAS PIŁKA NOŻNA PREDATOR GLIDER 5 G83967 Zdjęcie CADID34: Euro 2012 - piłka Adidas
ADIDAS PIŁKA NOŻNA BRAZUCA ... ADIDAS PIŁKA NOŻNA PREDATOR... CADID34: Euro 2012 - piłka ...
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Zobacz także
  • Dariusz Wołowski: Futbol najmłodszych. O honor rodzica
  • Trening pokazowy Polish Soccer Skills na Stadionie Narodowym przed Super Meczem Real Madryt - Fiorentina Jak trenują przyszli reprezentanci Polski?
Komentarze (2)
Piłka nożna. Analityk reprezentacji Hiszpanii: "Nie okradajmy młodych piłkarzy z doświadczenia"
Zaloguj się
  • boul81

    Oceniono 2 razy 0

    "Przyszłością jest piłkarz wszechstronny"- z tego , co ja wiem, nie ma ludzi wszechstronnie uzdolnionych. Jeśli ktoś zna się na wszystkim, to najczęściej w niczym nie jest wybitny. Jak mam do wyboru wybitnego obrońcę czy wszechstronnego gracza, mogącego grać i w obronie i pomocy, to do pierwszego składu wstawiam tego pierwszego, ten drugi idzie na ławkę jako solidny zmiennik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX