Dolny Śląsk dla Królowej Sportu. Ekspert radzi: Lekka atletyka to świetne przygotowanie dziecka pod inne dyscypliny

Nie bez powodu nazywa się ją Królową Sportu. Czy warto, żeby uprawiały ją dzieci? Kiedy zacząć przygodę dziecka lekką atletyką? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania w tej materii? Te i kilka innych pytań zadaliśmy panu dr Grzegorzowi Bednarczukowi z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Pisłudskiego w Warszawie.

Jakie korzyści płyną z uprawiania lekkiej atletyki przez dzieci?

Lekka Atletyka nie bez powodu nazywana jest "Królową Sportu". Wszystkie konkurencje oparte są na podstawowych formach ruchu tj. biegu, skoku, rzucie, które to w bardziej lub mniej czystej postaci spotykamy niemal we wszystkich dyscyplinach sportu. Korzyści są więc oczywiste: wszechstronny, motoryczny rozwój dziecka jak również przygotowanie pod kątem uprawiania innych dyscyplin. Podejmowanie aktywności fizycznej z wykorzystaniem tych form, w naturalny sposób rozwija potencjał ruchowy jak i motoryczny dziecka. Uprawianie lekkiej atletyki to także kształtowanie nawyków pro zdrowotnych - rekreacyjne bieganie staje się coraz bardziej modne, a wiele imprez z nim związanych przewiduje uczestnictwo w nich również dzieci.

Kiedy dziecko może zacząć przygodę z lekką?

Treści kształcenia zawierające elementy lekkiej atletyki, uwzględnione są w programie wychowania fizycznego już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Oczywiście nie dotyczą one bezpośrednio poszczególnych jej konkurencji, ale np. ich form zabawowych, czy uproszczonych. Fakt ten dowodzi, że treningi, a raczej zajęcia o charakterze lekkoatletycznym mogą być podejmowane przez dzieci już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Takie zajęcia są organizowane dla dzieci przy klubach sportowych lub w ramach zajęć pozalekcyjnych w szkołach.

Przykład idzie z góry, czyli ekspert radzi, jak uczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych

Czy w lekkiej jest jedna z konkurencji szczególnie dedykowana dzieciom?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W każdej z konkurencji znajdziemy "coś", co z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka będzie dla niego korzystne. Doświadczony trener/ instruktor z pewnością dopasuje zajęcia do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka, rozwijając w ten sposób jego potencjał ruchowy. Na wstępnym etapie szkolenia trener zapoznaje podopiecznych ze specyfiką dyscypliny, jak również może dokonać wstępnej selekcji do poszczególnych konkurencji. Mnogość konkurencji lekkoatletycznych sprawia, iż każdy bez względu na wiek jak również budowę somatyczną, jest w stanie podjąć treningi.

Jak zachęcić dzieci do biegania?

Bieganie może wydawać się bardzo monotonnym i nużącym rodzajem aktywności fizycznej, szczególnie jeżeli miałyby podejmować ją dzieci - z reguły żywe, chętne do częstych zmian oraz zdobywania nowych doświadczeń. Tą właśnie ich cechę można wykorzystać aby zachęcić je do biegania. Chodzi tu przede wszystkim o organizację takich zajęć. Warto wyznaczyć cel - np. bieg dookoła wyznaczonego terenu, lub do miejsca (w którym czeka nagroda), zaplanować miejsca krótkiego, ale aktywnego odpoczynku (rozciąganie, ćwiczenia dodatkowe), zadbać aby teren był urozmaicony. Idealnym miejscem takich zajęć są parki, lasy które oprócz walorów krajobrazowych gwarantują czyste powietrze. Wybierajmy miejsca o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu i wykorzystujmy je w zajęciach: krótkie podbiegi pod górkę, zbieganie z niej itp. Pamiętajmy o stopniowaniu trudności zajęć, w tym przypadku długości pokonanego dystansu lub czasu ich trwania. Nic nie jest w stanie zniechęcić dziecka bardziej niż ciężki, monotonny trening.

Czy uprawianie lekkiej atletyki dużo kosztuje?

Jedną z zalet uprawiania lekkiej atletyki (na wstępnym jej etapie) jest niski jego koszt. Na początek wystarczą wygodne buty, koszulka, spodenki, dres a w okresie wiosennym lub jesiennym lekka ortalionowa kurtka i spodnie. Oczywiście zajęcia z lekkiej atletyki można prowadzić także zimą. Należy tylko odpowiednio dobrać ubiór do temperatury (np. bielizna termiczna); w przypadku dzieci, zajęć ruchowych na świeżym powietrzu nie powinno się organizować, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni. W większości miast mamy stadiony lekkoatletyczne, parki, oraz sale gimnastyczne na których takie zajęcia mogą się odbyć. Jak widać lekką atletykę można uprawiać w każdych warunkach, o każdej porze roku mając do dyspozycji sprzęt sportowy w który wyposażone jest w zasadzie każde dziecko.

Na tych obiektach dzieci już ćwiczą [ZDJĘCIA]

 

Czy istnieją przeciwwskazania, które eliminują z uprawiania lekkiej

Bezwzględne przeciwwskazania do uprawiania lekkiej atletyki mogą wynikać z aktualnego stanu zdrowia np. uraz uniemożliwiający podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wiele form lekkoatletycznych, np. bieganie stanowi istotny element terapii w niektórych chorobach. Prawidłowo zaplanowany trening może mieć wpływ na zmniejszenie ilości leków przyjmowanych w przebiegu astmy, czy cukrzycy typu 2. Pewne ograniczenia co do możliwości wczesnego uprawiania wybranych konkurencji np. zbyt obciążających stawy kończyn dolnych (trójskok), wymagających stosowania względnie dużego obciążenia zewnętrznego (pchnięcie kulą, rzut młotem, dyskiem) czy trudnych technicznie oraz potencjalnie niebezpiecznych (skok o tyczce) wynikają z wieku oraz poziomu sprawności/ możliwości podopiecznych.

Ekspert radzi: Nie rezygnuj ze sportu w ciąży

Jak zacząć treningi?

Najlepiej rozejrzeć się w ofercie klubów sportowych posiadających sekcję lekkiej atletyki. Wiele klubów organizuje zajęcia dla najmłodszych, stopniowo przygotowując ich do osiągania wysokich rezultatów w przyszłości. Do takich grup przydzielani są przeważnie trenerzy mający doświadczenie w pracy z dziećmi. W przypadku dzieci i młodzieży bardzo ważne jest właściwe dozowanie obciążeń treningowych. Na wstępnym etapie szkolenia trening ma charakter ogólnorozwojowy i trudno tutaj mówić o specjalizacji w konkretnej konkurencji. Dopiero po kilku latach można mówić o predyspozycjach zawodnika do uprawiania konkurencji z danego bloku: biegów (sprinty, konkurencje wytrzymałościowe), rzutów lub skoków. Zajęcia o charakterze lekkoatletycznym organizowane są również w ramach działalności Uczniowskich Klubów Sportowych czy Szkolnych Klubów Sportowych.

Która konkurencja jest najbardziej ogólnorozwojowa?

Najbezpieczniej byłoby odpowiedzieć wielobój, ze względu na to iż zawodnicy ją uprawiający startują w konkurencjach zarówno biegowych, rzutowych jak i skokach. Wieloboiści są wszechstronni, tym samym rozwijają swe możliwości we wszystkich wspominanych formach ruchu. Jest to bardzo trudna i wymagająca konkurencja, dlatego dedykowana zawodnikom doświadczonym o specyficznych predyspozycjach. Lekka atletyka to dyscyplina indywidualna, oznacza to, iż przy wyborze konkurencji w której może się specjalizować zawodnik bierze się pod uwagę jego cechy indywidualne: wiek, wzrost, masę ciała czy cechy wolicjonalne. Zakładając iż w lekkiej atletyce mamy konkurencje do których uprawiania predysponowane są osoby o konkretnej budowie ciała, można powiedzieć że dla nich właśnie ta konkurencja będzie najbardziej ogólnorozwojowa.

Dolny Śląsk dla Królowej Sportu

W 2012 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o realizacji na Dolnym Śląsku programu budowy urządzeń lekkoatletycznych "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu". Program adresowany jest do gmin i powiatów województwa dolnośląskiego . Finansowany jest z budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego, w którym na realizację programu w latach 2013 - 2015 przeznaczono ogółem 15 mln złotych. Czytaj więcej

Paweł Fajdek: Niech dzieci wstaną od Facebooka

Copyright © Agora SA