Jak wyposażyć młodego narciarza

Okazje.Info
18.11.2015 14:15
A A A
dzieci na nartach

dzieci na nartach (fot. UrwiSki)

Wyjazd na narty z dziećmi to świetna zabawa. Aby na w górach cieszyć się beztroską zabawą musimy się odpowiednio przygotować. Kiedy możemy zabrać dziecko pierwszy raz na stok? Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Odpowiedzi poniżej.

Wspólne uprawianie sportu jednoczy rodzinę. Jeździć mogą nawet naprawdę małe dzieci. Instruktorzy twierdzą, że naukę można zacząć już w wieku 4 lat. Wtedy nasze pociechy mają wystarczająco dobrą kondycję i potrafią skoncentrować się na poleceniach. Co ważne maluchy nie boją się nowych rzeczy i upadków, więc nauka jazdy na nartach będzie dla nich łatwiejsza niż dla 10 latka.

Niezależnie od wieku musimy zadbać o komfort i bezpieczeństwo, a do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Wybierając narty musimy zwrócić uwagę zarówno na wzrost dziecka jak i na jego umiejętności. Narty powinny sięgać do ramion, jednak dla bardziej korpulentnych dzieci można wybrać dłuższe narty sięgające brody. Mali narciarze z większym doświadczeniem mogą korzystać z nart sięgających nosa. Powinniśmy unikać nart przyczepianych do zwykłych butów - nadają się jedynie do zabaw na śniegu, jednak nie do nauki jazdy na stoku.

Równie ważne jak narty, są buty narciarskie. Nie mogą one obcierać, ani uwierać. Niewygodne buty utrudnią lub nawet uniemożliwią naukę i skutecznie zniechęcą do tego sportu. Dlatego też wybierając buty należy zwrócić uwagę, by palce miały od 0,5 cm do 1 cm na swobodne poruszanie. Dzięki temu stopy nie będą marzły. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę - buty nie mogą być więcej niż rozmiar większe! Kupowanie butów „na wyrost” może skończyć się poważną kontuzją. Nie poskutkuje również „dopasowywanie” za dużych butów do nogi dziecka przy użyciu dodatkowej pary skarpet.

Trzy- i czterolatki mogą używać butów z dwoma klamrami, tzw. entry models, pięcio- i siedmiolatki powinny się przesiąść na buty z trzema klamrami, które zapewniają lepsze trzymanie stopy. Natomiast starsze dzieci będą najlepiej się czuły w butach juniorskich, posiadających cztery klamry.

Dobrze dobrany sprzęt ułatwi naukę, ale również zapewni bezpieczeństwo. Często stosowaną praktyką jest przekazywanie nart i butów młodszemu dziecku po starszym rodzeństwie. To dobre wyjście pozwalające zaoszczędzić pieniądze, dlatego warto kupić najlepszej jakości sprzęt.


Zdjęcie Atomic Narty PunxZdjęcie Dynastar Narty Powertrack 89Zdjęcie K2 Narty Remedy
Atomic Narty PunxDynastar Narty Powertrack 89K2 Narty Remedy
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Gazeta.pl > Junior >  tag
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX