Lekkoatletyka dla każdego - nowy projekt popularyzacji zdrowego życia wchodzi do szkół

W środę 11 marca odbyła się konferencja prasowa programu wdrażanego do polskich szkół ?Lekkoatletyka dla każdego?. Celem akcji jest przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia, popularyzacja i upowszechnienie lekkiej atletyki, stworzenie atrakcyjnej oferty dotyczącej organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Program powstał w odpowiedzi na wciąż rosnący odsetek dzieci otyłych oraz mniej sprawnych ruchowo. Główne cele projektu to przede wszystkim upowszechnianie zdrowego stylu życia i popularyzacja lekkiej atletyki jako dyscypliny ogólnodostępnej i zdrowej dla rozwoju młodego organizmu.

Jak dowiadujemy się ze strony projektu : Program przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych: klas I-III; IV-VI, oraz gimnazjów - w sumie weźmie w nim udział około 85 000 dzieci z całej Polski. Wiedza przekazywana w programie będzie dostosowana do wieku i możliwości dzieci. Dla przykładu dla dzieci klas I-III przewidzieliśmy ciekawą ofertę zabaw lekkoatletycznych połączonych z podstawami zdrowego odżywiania, a dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum oprócz nieco bardziej zaawansowanych lekcji żywieniowych, zaplanowaliśmy treningi i zawody lekkoatletyczne. Program prowadzony jest pod okiem przeszkolonych nauczycieli, instruktorów i trenerów.

Konferencję prowadziła Beata Sadowska - dziennikarka i biegaczka amatorka. Gośćmi spotkania byli prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha, Sebastian Chmara, wiceprezes PZLA i koordynator programu "Lekkoatletyka dla każdego", prezes Nestle Polska S.A, Simon Smith, Blanka Mellova Nestle Polska S.A i Lidia Chojecka - lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich, multimedalistka.

Uczestnicy spotkania przybliżyli gościom ideę projektu, który już został wdrożony do szkół. Program organizowany przez PZLA przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oferuje merytoryczne i sprzętowe zaplecze dla placówek oświatowych. Zajęcia lekkoatletyczne prowadzą wyspecjalizowani trenerzy. Co najważniejsze, rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uczestnictwem dzieci na treningach.

Promocja zdrowego żywienia

Program oferuje także wsparcie związane z edukacją żywieniowa. - Chcemy uczyć już najmłodsze dzieci jak dbać o zdrowie. Jako globalny producent żywności posiadający największe na świecie zaplecze naukowe chętnie dzielimy się naszą wiedzą żywieniową i doświadczeniem edukacyjnym wszędzie tam, gdzie prowadzimy naszą działalność. W programie zadbaliśmy m.in.: o profesjonalne materiały żywieniowe dla nauczycieli, stworzyliśmy specjalną sekcję żywieniową na stronie programu, a podczas mityngów lekkoatletycznych będziemy udzielać porad żywieniowych dla rodziców. - powiedział Simon Smith

Projekt w praktyce

Po konferencji można było obejrzeć na sali gimnastycznej zabawy lekkoatletyczne realizowane pod okiem trenerów przez młodzież. Do rywalizacji między zespołami były wykorzystane pomoce: niskie płotki, miękkie, lekkie oszczepy, pachołki, piłki. Korzystne jest to, iż do zajęć nie jest potrzebna wyspecjalizowana infrastruktura, wystarczy sala gimnastyczna lub szkolne boisko, a nawet szkolny korytarz.

Na pewno motywujące do uczestnictwa w zajęciach są "twarze" projektu - uznani sportowcy ze świata lekkiej atletyki. Z naszej strony pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie projektu, wszak za inicjatywą stoi przede wszystkim zdrowie dzieci.

Materiały partnerów gazeta.pl Weplay Zestaw Piłek Wp Do Ćwiczeń Gimnastyka przedszkolaka Weplay Balansująca Kołyska Do Gimnastyki I Zabawy

Copyright © Agora SA