Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa

We wrześniu 2014 roku ruszył Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. - Cel projektu jest jeden: złoty medal olimpijski dla polskiego kolarstwa - mówi Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Od młodzika do olimpijczyka

Projekt realizowany jest na bazie trzech etapów. Pierwszy wkracza do polskich podstawówek i biorą w nich udział wszystkie chętne dzieci z klas III-IV. - Pozalekcyjne zajęcia kolarskie i ogólnorozwojowe prowadzone są dwa razy w tygodniu, po 90 minut, przez licencjonowanych instruktorów kolarstwa. Dzieci trenują na rowerach górskich, gdyż jest to najbezpieczniejsza, najbardziej powszechna i najbardziej dostępna odmiana kolarstwa. Specjalizacja będzie wprowadzana na późniejszym etapie rozwoju zawodnika - mówi Artur Chodor, koordynator projektu i założyciel szkółek MTB Obiszów. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują strój (w tym kask oraz buty). Najzdolniejsi otrzymają rowery oraz będą mogli konkurować z pozostałymi zawodnikami w okręgowej lidze kolarskiej. Najwybitniejsze osoby z danego okręgu trafią do kadry okręgowej. Te osoby zostaną również objęte dodatkową opieką trenerską.

Do drugiego etapu przechodzi najbardziej wyróżniająca się młodzież, zaraz po ukończeniu gimnazjum. Selekcja będzie odbywała się na podstawie aktualnych wyników sportowych, wyników badań oraz potencjału fizjologicznego zawodnika (wrodzonego, jak i wykształtowanego przez trening). Każdy zakwalifikowany uczestnik trafi do jednego z Kolarskich Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży.

Ostatni poziom piramidy stanowią kadry narodowe, do których trafią najbardziej utalentowani i najpracowitsi zawodnicy. Młodzi kolarze zostaną otoczeni opieką profesjonalnego sztabu szkoleniowego (lekarzy, fizjoterapeutów, psychologa, dietetyka, biomechanika, serwisantów, fizjologów oraz oczywiście trenera).

Założenia programu

Obecnie projekt działa w 4 województwach - dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Utworzono 61 szkółek, w których trenuje 915 dzieci od 3-4 klasy szkoły podstawowej po gimnazjum. Plany są duże, gdyż koordynatorzy liczą, iż uda im się projektem objąć całą Polskę i utworzyć łącznie 160 szkółek. Budżet programu wynosi 460 tys. złotych, środki pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Chcemy zbudować system, dzięki któremu w młodym wieku wyselekcjonowani zostaną przyszli mistrzowie i będą oni odpowiednio prowadzeni. Im więcej dzieci będzie uczestniczyć w zajęciach i zakocha się w kolarstwie, tym większa szansa, że znajdziemy ludzi, którzy będą posiadali wszystkie potrzebne cechy do zdobycia mistrzostwa - mówi Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Pierwsze zawody

Inauguracja projektu miała swoje miała swoje miejsce podczas Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich w Maratonie MTB w Obiszowie, w którym wzięło udział 200 uczniów szkółek (chłopców i dziewcząt). Rywalizacja była prowadzona w kategoriach, żak/żakinia, młodzik/młodziczka i junior młodszy / juniorka młodszy. Zmaganiom dzieci przyglądał się między innymi Minister Sportu i Turystyki, Andrzej Biernat i prezes PZKol Wacław Skarul. Projekt, chociaż zainicjowany już we wrześniu, pełną parą rusza od nowego roku. - Kolarstwo to sport, który znacznie przyczynia się do ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży. Liczę, że dzięki temu programowi wychowamy kolejnych mistrzów na miarę Rafała Majki, czy Michała Kwiatkowskiego - mówi Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.