Piłka nożna. Czy każdy może grać?

Od lat piłka nożna stanowi obiekt zainteresowania dużych i małych sportowców. O wymaganiach, korzyściach i potencjalnym ryzyku gry rozmawiamy z byłym reprezentantem Polski Sławomirem Majakiem.

Dowiedz się więcej o możliwości zapisów do szkółki piłkarskiej w swojej miejscowości

Jakie korzyści dla dzieci niesie trenowanie przez nie piłki nożnej?

Piłka nożna to dyscyplina, która rozwija sprawność ogólnorozwojową. Liczne ćwiczenia, które mają pomóc w grze sprawiają, że ciało młodego zawodnika kształtuje się prawidłowo. Działamy pozytywnie na rozwój koordynacji, zapobiegamy wadom postawy , wzmacniamy korpus, nogi, ręce. Oczywistymi korzyściami z uprawiania sportów, nie tylko piłki nożnej to forma, dobre samopoczucie, utrzymanie prawidłowej wagi. Dziecko, które regularnie trenuje lepiej się czuje i jest pewniejsze siebie.

Jakie wymagania stawia piłka nożna przed młodym zawodnikiem?

Jak większość sportów drużynowych piłka nożna jest sportem dynamicznym, wymaga świetnej wydolności organizmu, wytrzymałości, wytrzymałości szybkościowej oraz oczywiście zdolności motorycznych, na których opiera się 90% gry. To nie kopanie piłki z jednej strony boiska na drugą. Forma i zdolności taktyczne wypracowuje się poprzez solidną dyscyplinę, regularność, pracę, dzięki temu można myśleć o jakimkolwiek sukcesie. Oczywiście zawodowstwo różni się od gry dzieci i młodzieży , jednak każdy, kto z własnej woli uprawia sport, w tym piłkę nożną, musi intensywnie trenować. Im wyższe ambicje, tym cięższa praca i większe wymagania wobec zdolności ciała i umysłu.

Każdy intensywny trening, to również ryzyko kontuzji. Na jakie urazy młodzi piłkarze są narażeni najbardziej?

Oczywiście, każdy sport to także ryzyko kontuzji. Piłka nożna to dyscyplina bardzo kontaktowa. Wiele urazów jest spowodowanych poprzez zderzenie graczy, kopnięcie. Wśród małych dzieci raczej się to nie zdarza, jednak nastoletni zawodnicy już grają z dużym zacięciem i takie rzeczy się zdarzają. Jednak nie należy myśleć, iż każde wyjście na boisko to już skazanie siebie na kontuzję. Przy dobrym prowadzeniu zawodników urazy występują rzadko.

Jak zatem można zminimalizować ryzyko kontuzji?

Przede wszystkim trener musi zawsze, ale to zawsze pamiętać o dobrej rozgrzewce, która ma być dostosowana do rodzaju treningu. Podczas gry pracuje praktycznie każdy mięsień, dlatego jeśli nie rozruszamy ich, narażamy dziecko na kontuzję. Ponadto ważna jest dbałość o sprawność ogólnorozwojową. Obecnie w polskich szkołach nie stawia się tak mocno na ten aspekt, a szkoda, bo jest to podstawa jeśli chodzi o uprawianie jakiegokolwiek sportu. Czy to będzie piłka nożna, siatkówka czy boks, ogólnorozwojówka jest podstawą. W piłce nożnej są częste zrywy, zmiany tempa, aspekt siłowy, szybkościowy, na to składają się mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację i koordynację każdego zawodnika bez względu na wiek. Jeśli od początku trener przyłoży się do solidnego przygotowania malca pod względem ogólnorozwojowym, to nie musi tak bardzo martwić się o kontuzje. Trener ma za zadanie tak podzielić zajęcia, aby znalazł się czas na wspomnianą wcześniej rozgrzewkę, zróżnicowany trening właściwy oraz schłodzenie orgazmu poprzez lekki trucht, marsz. Zawodowi piłkarze mają dostęp do aparatury, która mierzy chociażby stężenie kwasu mlekowego. W szkółkach dziecięcych i młodzieżowych raczej takich możliwości nie ma, zatem trener musi być niezwykle czujny i obserwować każdego zawodnika z osobna. Trening to czasem balansowanie na sporym zmęczeniu. Może on przynieść korzyści tylko wtedy, jeśli nie przekroczymy granicy przemęczenia, dlatego doświadczenie i uważność trenera jest niezwykle ważna.

Czy mimo wszystko piłka nożna nie jest zbyt obciążająca dla dziecka? Czy kilkulatek zniesie częste dynamiczne, zmienne biegi?

Trening musi być dostosowany do wieku, możliwości zawodników. Na początku drogi piłkarskiej nie tworzy się sytuacji, które są ewidentnym zagrożeniem dla dzieci. Trening kilkulatka różni się od treningu seniorskiego. Na początku wprowadzamy wiele ćwiczeń wzmacniających, rozciągających. Tą dynamikę, szybkość, gibkość, siłę dopiero wydobywamy z dziecka, a nie wypuszczamy na boisko z zamysłem, że "dziś kopiemy".

W jakim wieku można posłać dziecko do szkółki?

W szkółkach, akademiach sportowych grają już dzieci w wieku 5-6 lat . Jeśli potrafi biegać, ma chęć aby grać, podoba mu się to, można myśleć wtedy o zapisaniu dziecka do drużyny. Należy pamiętać jednak o tym, aby nie realizować w ten sposób swoich niespełnionych ambicji. Trzeba obserwować malucha, czy piłka nożna, sporty drużynowe to jest właśnie to, czego dziecko rzeczywiście chce. Ono nie zawsze powie, nie zawsze ma odwagę się przyznać, że ta czy inna dyscyplina mu nie odpowiada.

Nie każdy też ma te same warunki fizyczne. Czy trener jest w stanie określić, kto się do piłki nadaje, a kto nie?

Trener widząc nastolatka, nie ma prawa decydować z góry o tym, czy ktoś jest dobry, czy nie. Na tym etapie nic nie jest jeszcze pewne, gdyż wiele zależy od zaangażowania samego zawodnika. Oczywiście nie mówimy tu o definitywnych przeciwwskazaniach lekarskich, ale każde dziecko o przeciętnej sprawności jeśli tylko pragnie, może dojść do wysokiego poziomu formy. Ponadto trener powinien mieć w głowie również to, że dziecko dopiero szuka swojej dyscypliny, piłka nożna może być tylko jednym z elementów drogi, nie można mu tego zabierać tylko z racji tego, iż nie jest równie silny lub szybki jak pozostali członkowie drużyny.

Reklama adidas Performance PREDITO INSTINCT FG Korki Lanki rich blue/white/solar green adidas Performance FC BAYERN MÜNCHEN HOME SET Koszulka klubowa fcb true red/collegiate royal/white Nike Performance PROTEGGA SHIELD Nagolenniki black/red

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.