World Games. Ultimate Frisbee uczy kultury

Wystarczy spacer w słoneczny weekend po parku, żeby przekonać się, jak popularne w Polsce stało się frisbee. Kolorowe dyski przecinają powietrze ze świstem, że o guza nie trudno. Mało kto jednak wie, że jest to również dyscyplina sportu, w której rozgrywa się mecze, przyznawane są punkty i nie ma sędziego!. Ultimate Frisbee to jedna z konkurencji World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. O Ultimate opowiedział nam Michał Dul z Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate.

Michał Dul z Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate gra na co dzień w drużynie FLOW Wratislavia i jest trenerem reprezentacji Polski dziewcząt.

Paweł Jeleniewski: Jak się Pan dowiedział o tak nietypowej dyscyplinie?

Michał Dul: Na obozie uczelnianym podczas studiów w Akademii Wychowania Fizycznego mieliśmy zajęcia z rekreacji ruchowej z latającym dyskiem. Dowiedziałem się, że są różne rodzaje gier i zabaw z dyskiem, spodobało mi się samo rzucanie, a po paru latach dowiedzieliśmy się więcej o Ultimate i zaczęliśmy ze znajomymi organizować drużynę. Wkrótce zabawa przerodziła się pasję i styl życia.

Czy to dobra dyscyplina dla dzieci?

Tak. Przede wszystkim za aspekty wychowawcze. W naszej grze bardzo cenimy sobie pozytywne postawy znane z zachowań fair play w sporcie. Cała gra jest o takie zachowania oparta. Nie mamy sędziego, musimy się komunikować z kulturą, uczymy juniorów szacunku do przeciwnika, pokazujemy negatywne skutki agresywnego zachowania, uczymy wszystkich zasad gry i pewnego kodeksu zachować. W Ultimate nazywamy to Spirit Of The Game (Duch gry). Na koniec meczu obie drużyny zostają ocenione za grę fair play.

 

Poza tym pracujemy nad sprawnością fizyczną młodych zawodników, staramy się przekonać do zdrowych zachowań w życiu, oraz otwieramy im drzwi do wspaniałej przygody.

Czy to drogi sport?

Koszt przy rekreacyjnym graniu czy rzucaniu jest bardzo niski. Większy koszt pojawia się przy większym zaangażowaniu i dotyczy głównie wyjazdów na dwudniowe turnieje. Nie są to jednak znowu aż tak duże wydatki.

Czy trudno trenować tę dyscyplinę w Polsce?

Mapa Polski Ultimate jest w tej chwili pokryta miastami, w których gra się już w Ultimate. Mniej lub bardziej aktywnych drużyn w kraju jest ponad 50. Zarówno duże miasta (od 2-3 drużyn do 8-10 w stolicy) jak i miasteczka znajdują się na tej mapie. O kontakt z drużynami nie trudno. Ogłaszają się one w internecie, na przykład na forum serwisu frisbee.pl

Jaki podstawowy sprzęt jest potrzebny do tej dyscypliny?

Żeby zacząć rzucać potrzebujemy dysku i chęci. Do grania przydałby się najprostszy strój sportowy plus obuwie. Oczywiście musimy mieć przynajmniej jeden dysk i trochę przestrzeni (boisko trawiaste, polana w parku, plaża)

Na czym polegają zawody w tej dyscyplinie?

Drużyny regularnie jeżdżą na turnieje. Gramy 7x7 na boisku o wymiarach ok. 90-100m x 33-37m. Po złapaniu dysku trzeba się zatrzymać i dopiero wtedy podać dysk. Punkt zdobywamy łapiąc dysk w strefie końcowej boiska (głębokie na 18m, podobnie jak w futbolu amerykańskim lub rugby). Na dużych turniejach gramy ok. 6-7 meczy 2 x 45 minut w ciągu dwóch dni.

Czym są World Games?

World Games, czyli Światowe Igrzyska Sportowe odbywają się rok po letnich igrzyskach olimpijskich i mają za zadanie wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin i wprowadzenie ich do programu igrzysk. Uczestnicy rywalizują o medale w dyscyplinach takich, jak: ju-jitsu, karate, skoki spadochronowe, rugby, sumo, aikido, wspinaczka, squash, bowling czy sporty taneczne.

W 2017 roku X edycja tej imprezy odbędzie się we Wrocławiu. Masz szansę stać się częścią historii światowego sportu i zaprojektować maskotkę World Games, która będzie promowała igrzyska na całym świecie. Sprawdź szczegóły.

Wicemistrzyni World Games: Ju-jitsu wszechstronnie rozwija

Copyright © Agora SA