Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin: Trenerzy z Zagłębia szkolą się u najlepszych

Trenerzy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie regularnie jeżdżą na staże do zagranicznych klubów. Podpatrywali metody szkolenia w Benfice Lizbona, Borussii Dortmund, Ajaksie Amsterdam czy PSV Eindhoven. Terminowali też w FC Porto, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak pracuje Pepijn Lijnders, jeden z najlepszych fachowców od techniki użytkowej.

Dla rozwoju młodych piłkarzy kluczowe jest nie tylko szkolenie samych zawodników, ale także ich trenerów. Problemem polskiego futbolu są nie tylko przeciętnie wyszkoleni zawodnicy, którzy mają kłopoty - poza nielicznymi wyjątkami - z wywalczeniem miejsca w silniejszych zespołach w ligach zagranicznych. Równie wielkim problemem naszego futbolu sa niedouczeni trenerzy, którzy szkolą młodzież w naszych klubach.

- Trenerzy muszą wciąż się rozwijać, to jest naczelna zasada w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie - podkreśla dyrektor lubińskiego ośrodka Richard Grootscholten. - Sama infrastruktura, nawet najnowocześniejsza, na nic się zda, jeśli nie będziesz umiał właściwie z niej skorzystać - argumentuje Holender. Z tego powodu szkoleniowcy Akademii biorą udział w konferencjach, kontaktują się z innymi trenerami i jeżdżą po Europie, podpatrując pracę najlepszych specjalistów - wylicza Holender.

Jednym z nich jest Pepijn Lijnders, który od siedmiu lat koordynuje wszystkie grupy młodzieżowe w FC Porto. Ma też na koncie opracowanie indywidualnego programu treningowego dla Radamela Falcao, kiedy Kolumbijczyk grał jeszcze w Portugalii.

Lijnders uchodzi za specjalistę od rozwijania umiejętności technicznych. Szkoleniowcy z Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie mieli dostęp do materiałów szkoleniowych holenderskiego trenera, ale podczas tygodniowego pobytu w Porto mogli jeszcze lepiej poznać tajniki jego pracy.

- Naszą uwagę zwrócił fakt, jak wielką uwagę Ljinders przywiązuje do szybkości i jakości wykonania poszczególnych ćwiczeń. Podzieliliśmy się spostrzeżeniami z naszymi przełożonymi i pewne innowacje wprowadzamy do naszej pracy z młodzieżą - opowiada Emil Nowakowski, który obserwował pracę Holendra z Porto.

- Zauważyliśmy, że w treningach wykorzystują tam bardzo często małe bramki. To banalnie proste do zrobienia, a przynosi doskonałe efekty - dodaje drugi ze stażystów Stanisław Kwiatkowski.

Obaj szkoleniowcy byli zgodni, że wiele metod, które zaobserwowali w Porto, zostało już wprowadzonych w Lubinie.

- Pracujemy w zbliżony sposób, do zajęć z młodzieżą wykorzystujemy podobne elementy treningu, jakie stosuje Ljinders - przyznaje Kwiatkowski, główny trener techniki w akademii Zagłębia. Takie wnioski cieszą Richarda Grootscholtena, który za główny cel w pierwszym roku pracy w Lubinie postawił sobie zmianę systemu szkolenia na wzór najlepszych europejskich przykładów.

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie

Jest elementem programu EKO-Zdrowie, realizowanego przez spółkę KGHM Polska Miedź. Jego celem jest m.in. propagowanie idei zdrowia oraz wychowania poprzez sport. Wspólnie z klubem piłkarskim KGHM Zagłębie Lubin w obszarze programu EKO-Zdrowie koncern miedziowy finansuje działania w ramach ośrodka szkoleniowego, jakim jest Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie. Jednym z zadań ośrodka jest kształcenie najzdolniejszych młodych piłkarzy z regionu. Służą temu bezpłatne zajęcia dla chłopców w wieku 11-12 lat pod okiem trenerów z Akademii Piłkarskiej. Kadrę szkoleniową Akademii tworzą doświadczeni specjaliści, którzy korzystają z nowoczesnych metod opartych na holenderskich wzorcach. Misją Akademii jest wychowanie poprzez sport, kształtowanie umiejętności i charakterów młodych ludzi.

Copyright © Agora SA